Imunolog Hořejší: Bude-li se ve firmách testovat dobře, za pár týdnů můžou být hodnoty poloviční

3. březen 2021

Ve středu začíná povinné testování na covid-19 ve firmách, kterým vláda obhajuje výjimku z lockdownu pro průmyslové provozy. „Opatření včetně testování ve firmách pomůže, ale je otázkou jestli dostatečně. Potřebného dvacetinásobného snížení denních přírůstku a desetinásobného počtu vážných hospitalizací se určitě nedosáhne,“ tvrdí v Pro a proti imunolog Václav Hořejší. Biochemik Zdeněk Hostomský upozorňuje, že se opatření dělají kvůli ochraně nemocnic před zahlcením.

„Na ochranu nemocnic jsme měli celý rok. Pokud je to naše hlavní starost, proč jsme už něco se zdravotnickými zařízeními neudělali?“ ptá se v Pro a proti ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Hostomský.

Čtěte také

„Zploštění křivky pouze znamená zpomalení infekce,“ vysvětluje ředitel. „Jakmile se zase otevře, tak se šíření opět zrychlí, na to máme data. Řešením je buď permanentní lockdown, nebo se s tím nějak jinak poprat. Máme vakcíny, vakcinace správně probíhá diferencovaně, ačkoliv jen 40 procent osmdesátníků se zatím očkovalo, což je málo.“

Imunolog Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR věří, že změnu by přineslo uzavření průmyslu: „Na těch čtrnáct dní bychom to vydrželi, je to obdobné jako doba Vánoc. Ale muselo by být hodně výjimek, protože některé provoz jsou nezbytné. Ve světě se ale tento přístup naprosto jasně osvědčil.“

„Potřebujeme snížit počty tak, abychom dokázali i bez tvrdých opatření efektivně vystopovat zbývající ohniska nákazy a zabránit šíření. Tam jsme byli v létě, ale bohužel to vláda nechal rozběhnou nezodpovědným způsobem a pod vlivem nezodpovědných lidí,“ konstatuje imunolog.

Tohle není totální lockdown“

Podle Hostomského jsou dnes priority nastaveny chybně.

Čtěte také

„Od začátku chráníme nemocnice, ale náš hlavní cíl je přece snížit počet lidí, kteří umřou předčasně. Ono to spolu souvisí, ale když se zaměříte spíš na lidi, tak je vlastně jedno, kolik jich bylo nakaženo, pokud máme perfektní péči a nejnovější poznatky z medicíny.“

Ředitel poukazuje na údaje z USA. „Srovnání Kalifornie a Floridy, podobných států, které mají naprosto rozdílné přístupy – totální lockdown proti úplnému otevření. A ukazují přibližně stejné počty zemřelých na milion obyvatel. Jen nezaměstnanost v Kalifornii se blíží 10 procentům, na Floridě 6 procent.“

Testovat a nechat ekonomický život v chodu je dobrý kompromis.
Zdeněk Hostomský

Imunolog Hořejší ale namítá, že u nás se nedá hovořit o totálním lockdownu. „Ten byl jen v čínském Wu-chanu a tam to zapůsobilo naprosto. Izrael má za sebou taky tři lockdowny, ale lidé v nich chodil do práce. I u nás zavedení opatření snižovala počty nakažených, ale na začátku prosince se vše neuváženě rozvolnilo a vypukla třetí vlna.“

Čtěte také

„Když se dobře udělá testování ve firmách a nebude se švindlovat, tak si realisticky myslím, že za dva tři týdny se můžeme dostat na poloviční až třetinové hodnoty nových nákaz a s dvoutýdenním zpožděním na snížení těžkých případů a úmrtí. Je ale také možné, že ani toho nedosáhneme. Jestli to bude úspěšné, budu překvapen a zatleskám,“ slibuje Václav Hořejší.

Ředitel považuje udržení průmyslového života za nesmírně důležité. „Testování je jeden z prostředků, jak to udělat. Dobrý kompromis je tedy testovat a nechat ekonomický život v chodu,“ schvaluje současný stav Zdeněk Hostomský.

Jak dlouho trvá výchova lékaře a zdravotní sestry? A mohlo jich být v českém zdravotnictví od nástupu pandemie víc? Poslechněte si Pro a proti Karolíny Koubové.

Spustit audio

Související