Imunolog Hořejší: Připadám si jako v blázinci. Jsme na kraji kolapsu, ale politici se hádají o hloupostech

25. únor 2021

Členové vlády se po středečním jednání nedohodli na zpřísnění opatření proti dalšímu šíření pandemie. Sejít se mají znovu ve čtvrtek večer. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly jde o důkaz, že kabinet v čele s Andrejem Babišem (ANO) není schopen řídit proces boje proti koronaviru tak, aby pomohl obyvatelstvu. „Pan premiér na jedné straně řekne, že je situace pekelná, a následně navrhne opatření, která odpovídají březnu 2020,“ shrnuje.

„Před rokem jsme ale měli dostatek JIPových lůžek, neměli jsme přetížené zdravotnictví ani žádné nové mutace koronaviru. Pokud si někdo myslí, že podobné nástroje jako před rokem vyřeší tu extrémně vážnou situaci, tak prokazuje, že vláda není schopná ty procesy řídit,“ zdůrazňuje Středula.

A přiznává, že očekával opatření, byť drakonická, která omezí pohyb. „Ale oni se zabývali samotesty… To je opravdu geniální,“ dodává ironicky.

Podobně vnímá stav věcí viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza: „Obávám se, že to už je opravdu téměř rozpad fungování administrativy v České republice.“

Kritizuje, že premiér a ministři mluví o extrémně vážné situaci, ale nakonec neučiní žádná rozhodnutí. „Chápal bych, kdyby něco vyhlásili už včera v noci, něco možná po konzultaci s parlamentem během druhého dne. Ale že se nestane vůbec nic ve chvíli, kdy všechny vystresovali, vede jen k tomu, že lidi si začnou říkat, že ta situace asi není tak vážná. Všichni přitom asi víme, že právě teď je potřeba zásadně změnit chování.“

Obávám se, že je to už opravdu téměř rozpad fungování administrativy.
Tomáš Prouza

Zřejmý je současný stav i imunologovi Václavu Hořejšímu, který nerozumí dohadům o další prodloužení nouzového stavu. „Připadám si opravdu jako v blázinci. Jsme úplně na kraji kolapsu, každý to vidí. A přitom se tady politici dohadují o úplných hloupostech.“

Hořejší je toho názoru, že nejvíc by České republice prospělo zavedení tvrdého lockdownu. Upozorňuje ale, že březnová opatření tomu neodpovídají. „Myslím si, že čtrnáctidenní zpřísnění wu-chanského typu bychom vydrželi a dostalo by nás z toho.“

Variantou je podle imunologa povinné masivní testování. „Tady se hrozně dbá na to, že to musí být všechno dobrovolné, jinak by to byla totalita. Opravdu si pod sebou řežeme větev a ještě si při tom tleskáme.“

Řežeme si pod sebou větev a ještě si při tom tleskáme.
Václav Hořejší

Hosty byli:
Vendula Vrbová, domácí redaktorka, Český rozhlas
Václav Hořejší, imunolog, Ústav molekulární genetiky Akademie věd
Eduard Sohlich, předseda Asociace českých a moravských nemocnic
Lukáš Milota, redaktor, Český rozhlas
Kateřina Kohoutová, redaktorka, Český rozhlas
Jaroslav Jirásko, viceprezident Asociace základních škol a ředitel ZŠ K. V. Raise v Lázních Bělohrad
Olga Richterová, Piráti, místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku a členka Výboru pro zdravotnictví
Hana Aulická Jírovcová, KSČM, místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku a členka Výboru pro zdravotnictví
Jan Kysela, ústavní právník, vedoucí Katedry politologie a sociologie Právnické fakulty Univerzity Karlovy
Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory České republiky a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky
Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů
Matěj Skalický, vědecký redaktor, Český rozhlas

Pro povinné testování na pracovištích je i Tomáš Prouza. „Zaměstnavatel by měl mít právo otestovat zaměstnance na covid-19, stejně jako má právo otestovat, jestli nejsou pod vlivem alkoholu.“ Josef Středula ale upozorňuje, že taková povinnost pro zaměstnance musí být nařízena v souladu s Ústavou.

A pokud jde o ústavnost jednání české vlády, komentuje ho právník Jan Kysela z Katedry politologie a sociologie Právnické fakulty Univerzity Karlovy takto: „Skoro mi to připadá, jako že si vláda sepíše na papírek možná řešení a neomylně si vybere to nejhorší.“

Aby nedošlo k rozporům při prodlužování stávajícího nouzového stavu, radí vyhlásit zcela nový stav nouze. „Sice by se jmenoval stejně, ‚bojujeme s covidem‘, ale byl by vyhlášen kvůli paralyzovanému zdravotnictví, takže situace by byla trochu odlišná. Navíc by nemusel být tak plošný a mířil by jen k tomu, na co nestačí pandemický zákon. Tyto věci by nový nouzový stav dokonale odlišily tak, aby nemohl být zpochybňován.“

Poslechněte si audiozáznam hodinového Speciálu Tomáše Pancíře.

Spustit audio

Související