IKEM slaví 50 let
Malý přístroj, který zachraňuje životy. V IKEMu testují i nové typy kardiostimulátorů
Celý seriál:
Lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny ročně pacientům zavedou 300 nových kardiostimulátorů. V celorepublikovém měřítku jde jen o naprostý zlomek. Přitom právě v IKEMU před mnoha lety s používáním těchto život zachraňujících přístrojů začali jako první u nás a dodnes tam testují nové typy.
„Kdyby to bolelo, tak si řekněte! Tohle už je hodně hluboko,“ upozorňuje klidným hlasem na implantačním sále lékařka oddělení arytmologie Hanka Wünchová. Je to běžná komunikace s pacientem, kterému právě zavádí nový kardiostimulátor. On ale další přípravky utišující bolest nechce.
Čtěte také
„Je to výkon, který probíhá v místním znecitlivění. Pacient dostane léky do žíly proti bolesti a v zásadě na zklidnění. Vše se provádí v současné době zleva, konkrétně v levé podklíčkové krajině. Do toho malého kožní řezu se tak vytvoří taková kapsa,“ vysvětluje doktorka.
Do vzniklého prostoru následně kardiostimulátor umístí. Velikost přístroje se liší podle typu. Tento je jakási plochá krabička o velikosti tři krát čtyři centimetry, široká jen několik milimetrů. Do těla se ale ještě musí zavést také elektrody. „Za chvíli je budeme přišívat, tak to může trošku štípnout!“ popisuje Hanka Wünchová další postup pacientovi.
Malé počítače
Muž měl před operací srdeční tep 35 úderů za minutu. Průměrné běžné hodnoty jsou přitom zhruba dvojnásobné. „Kardiostimulátor neboli pacemaker je vlastně přístroj, který implantujeme běžně u pacientů, kteří mají poruchu rytmu.
Kardiostimulátor pomocí elektrických impulzů umožní dostatečnou srdeční frekvenci a tak zlepší čerpání srdce pro potřeby organismu,“ vyjmenovává výhody lékařka. Kardiostimulátory jsou dnes díky čipům v podstatě malé počítače. Lékaři je můžou různě programovat a na dálku z nich získávat data.
Pacientům je zavádějí na mnoha místech napříč Českem a podle přednosty Kliniky kardiologie IKEMu Josefa Kautznera tak naše země v tomto ohledu patří ke světové špičce. Zároveň vysvětluje, čím je jeho pracoviště na tuzemské podmínky výjimečné.
IKEM je ojedinělý i skladbou pacientů. Dá se říct, že ti s nejhoršími zdravotními komplikacemi míří právě sem. „Tady se vlastně koncentrují. Takže velká část těch pacientů je opravdu složitých. Mají řadu dalších chorob a velmi pokročilé srdeční selhání. A to všechno samozřejmě s sebou nese, že musíte být připraven na všechno a musíte na to reagovat. Výhodou je i možnost využít všech dalších odděleních v IKEMu,“ dodává Josef Kautzner.
Je to pro nás odměna, pochvalují si lékaři
Čtěte také
Pokud to zdravotní stav člověka dovoluje, může kardiostimulátor dostat v každém věku. Třeba paní Jaroslava s ním žije sedm roků, dnes je jí 91 a na pravidelné kontrole říká, že je přesvědčená o tom, že jí tento přístroj, který ani nevnímá, zachránil život: „Ano! Cítím se dobře, nic mně nechybí. Vůbec to neobtěžuje. Paní doktorky jsou moc hodné, jsem spokojená.“
A právě takové příběhy vnímají i lékaři. „Je to pro nás odměna. Vždycky když se těm pacientům daří dobře, tak z toho máme velikou radost. Samozřejmě, že si i uvědomujeme, že těm pacientům můžeme takto pomoci a pomáháme jim rádi,“ uzavírá lékařka oddělení arytmologie pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Hanka Wünchová
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.