IKEM slaví 50 let
Larvy i kmenové buňky. Jak lékaři v IKEMu řeší syndrom diabetické nohy?
V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny je největší podiatrické centrum v Česku. Lékaři se v něm mimo jiné starají o pacienty se syndromem diabetické nohy. Podle tamních odborníků se s ním setkává čtvrtina všech diabetiků a může vést až k amputaci končetiny. Lékaři a sestry ale dokážou pacientům nohy zachraňovat.
„Stále zahojené, nebyla žádná nová příhoda, nožky si chráním!“ hlásí s úsměvem paní Ivona Hrubantová. Její běžná kontrola je důkazem toho, že i rozvinutý syndrom diabetické nohy můžou zdejší odborníci zachránit.
Před lety sem dorazila doslova pět minut po dvanácté. „Byla to taková malinká dírka do nohy, kterou jsem samozřejmě zanedbala. A pak se to prostě zanítilo, udělal se kráter do nohy. Pořád jsem obden poslouchala, že o nohu přijdu, že už se s tím nedá nic dělat. Pak z IKEMu přišla nabídka, že tam dají červíky a bylo to. Po třech dnech červíci ránu vyčistili a rána se začala hojit. Happy end,“ popisuje své zdravotní peripetie pacientka.
Larvy i lokální podtlak
Zmínění červíci byli ve skutečnosti speciální larvy. Také ty lékaři používají. Mají ale i další metody. „Larvičky tvoří látky, které dokážou velice dobře bojovat s infekcí a tímto způsobem nám pomáhají. Máme různé technologie: od lokálního podtlaku až po kmenové buňky. Obor se vyvíjí neuvěřitelně dopředu a musím říct, že naše pracoviště patří mezi špičkové nejen v rámci České republiky, ale i třeba v Evropě a ve světě,“ říká vedoucí této ambulance Robert Bém.
On a jeho kolegové tady – na největším takovém pracovišti v zemi - udělají přes 12 tisíc kontrol ročně. Diabetická noha totiž není žádným okrajovým problémem. „V České republice máme přes milion diabetiků. A víme, že až čtvrtina pacientů s diabetem během svého života projde touto komplikací. Takže na prvním místě je potřeba maximální prevence, a pokud dojde k rozvoji nějakého vředu, v tom okamžiku je potřeba pacienta velice urgentně léčit.“
Zrádný syndrom
„Nandám vám takhle manžetu na nožku,“ vysvětluje sestra dalšímu pacientovi před preventivním vyšetřením průchodnosti tepen. Následně mu přístrojem přejíždí po nártu. Je to jen jedna z mnoha věcí, které tady odborníky zajímají.
Čtěte také
„Vždy se podíváme na stav jeho tepenného řečiště, takže se vyšetřují tepny dolních končetin v podstatě od pasu dolů. Pátráme po tom, jaký je stav pokožky, jak vypadají nehty dolních končetin, jestli jsou tam zarůstající nehty,“ popisuje vedoucí podiatrické skupiny v IKEMu Vladimíra Fejfarová. To všechno může syndrom diabetické nohy signalizovat.
Pro pacienty je nebolestivý, protože i větší a hluboké rány zkrátka necítí. O to je zrádnější. „Vlastně je to taková neverending story, jak se říká. Pro nás je velkou satisfakcí, že se nám podaří u pacienta opravdu dohojit aspoň jeho aktuální problém. Samozřejmě největší satisfakcí je, když k nám chodí jen na preventivní kontroly.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.