„Hrdinové Ruské federace“ Agenty zodpovědné za výbuchy ve Vrběticích ocenil Putin prestižním řádem
Česká policie pátrá v souvislosti s výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích z roku 2014 po dvou ruských agentech. Jde o dvojici, která pravděpodobně pracuje pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. Jednotka 29155, spadající pod tuto rozvědku, je podezřelá i z dalších operací v zahraničí. Kdo jsou tito muži a co na českém území dělali?
Čtěte také
GRU je vojenská zpravodajská služba. V Česku máme obdobnou jednotku, Vojenské zpravodajství, které spadá pod ministerstvo obrany a Armádu České republiky.
Jednotka 29155
Dva muži, po kterých se pátrá, se v Česku podle zatím známých informací prokazovali pasy různých států s různými jmény. Investigativní server Bellingcat, který dlouhodobě ruské zpravodajské služby sleduje, je identifikoval jako Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina – členy jednotky 29155 spadající pod GRU.
Podle Christa Grozeva z Bellingcatu je možné doložit, že oba muži byli krátce před výbuchy v Česku. Miškin a Čepiga navíc na přelomu let 2014 a 2015, tedy krátce po výbuších, dostali od Putina medaile za hrdinství – údajně za práci na Krymu. Podle Grozeva je ale pravděpodobnější, že ji dostali právě za působení v Česku.
Otrava Skripala i výbuchy v Bulharsku
Jednotka je podezřelá i z dalších akcí v Evropě. Tou hlavní je pokus o otravu bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018. Oba muži se objevili i ve vysílání ruské státní televize RT, kde tvrdili, že si byli v Salisbury prohlédnout katedrálu coby turisté.
Čtěte také
Operací, se kterými jsou Miškin, Čepiga a jednotka 29155 spojovaní je ale více. Ve stejné době, kdy vybuchl sklad ve Vrběticích, explodovaly budovy také v Bulharsku. Podle informací Radiožurnálu a Respektu policie pracuje s vyšetřovací verzí, podle které chtěli ruští agenti znehodnotit dodávku zbraní pro bulharského obchodníka Emiliana Gebreva.
Skupina Bellingcat už v minulosti poukazovala na to, že bulharský obchodník se zbraněmi byl pro jednotku GRU důležitým terčem, kterého se příslušníci jednotky 29155 pokusili zneškodnit. K útoku na Gebreva došlo šest měsíců po explozi ve Vrběticích, pokus o otravu nervově paralytickou látkou typu novičok ale on i jeho syn přežili.
Podle Respektu Gebrev zřejmě dodával zbraně na Ukrajinu, což se Moskvě nelíbilo. Sám Gebrev ale tvrdí, že zbraně Ukrajině neposílal a že útok na něj byl zřejmě důsledkem konkurenčního boje.
Související
-
Pokud Rusko vyhostí českou ambasádu, nemá smysl, aby u nás diplomaticky působilo, říká expert
„Očekávám, že Rusko bude reagovat recipročně a pokud vyhostí 18 pracovníků české ambasády v Moskvě, může to fakticky znamenat ukončení její činnosti,“ míní Jan Paďourek.
-
Stopy ruských špionů ve Vrběticích? ‚Objednali se, ale nikdo nepřijel,’ reaguje zástupce firmy
Česko kvůli téměř sedm let starému činu vyhostilo 18 ruských diplomatů, kteří musí zemi opustit do 48 hodin.