„Hrdinové Ruské federace“ Agenty zodpovědné za výbuchy ve Vrběticích ocenil Putin prestižním řádem

Česká policie pátrá v souvislosti s výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích z roku 2014 po dvou ruských agentech. Jde o dvojici, která pravděpodobně pracuje pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. Jednotka 29155, spadající pod tuto rozvědku, je podezřelá i z dalších operací v zahraničí. Kdo jsou tito muži a co na českém území dělali?

Čtěte také

GRU je vojenská zpravodajská služba. V Česku máme obdobnou jednotku, Vojenské zpravodajství, které spadá pod ministerstvo obrany a Armádu České republiky.

Jednotka 29155

Dva muži, po kterých se pátrá, se v Česku podle zatím známých informací prokazovali pasy různých států s různými jmény. Investigativní server Bellingcat, který dlouhodobě ruské zpravodajské služby sleduje, je identifikoval jako Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina – členy jednotky 29155 spadající pod GRU.

Podle Christa Grozeva z Bellingcatu je možné doložit, že oba muži byli krátce před výbuchy v Česku. Miškin a Čepiga navíc na přelomu let 2014 a 2015, tedy krátce po výbuších, dostali od Putina medaile za hrdinství – údajně za práci na Krymu. Podle Grozeva je ale pravděpodobnější, že ji dostali právě za působení v Česku.

Otrava Skripala i výbuchy v Bulharsku

Jednotka je podezřelá i z dalších akcí v Evropě. Tou hlavní je pokus o otravu bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018. Oba muži se objevili i ve vysílání ruské státní televize RT, kde tvrdili, že si byli v Salisbury prohlédnout katedrálu coby turisté.

Čtěte také

Operací, se kterými jsou Miškin, Čepiga a jednotka 29155 spojovaní je ale více. Ve stejné době, kdy vybuchl sklad ve Vrběticích, explodovaly budovy také v Bulharsku. Podle informací Radiožurnálu a Respektu policie pracuje s vyšetřovací verzí, podle které chtěli ruští agenti znehodnotit dodávku zbraní pro bulharského obchodníka Emiliana Gebreva.

Skupina Bellingcat už v minulosti poukazovala na to, že bulharský obchodník se zbraněmi byl pro jednotku GRU důležitým terčem, kterého se příslušníci jednotky 29155 pokusili zneškodnit. K útoku na Gebreva došlo šest měsíců po explozi ve Vrběticích, pokus o otravu nervově paralytickou látkou typu novičok ale on i jeho syn přežili.

Podle Respektu Gebrev zřejmě dodával zbraně na Ukrajinu, což se Moskvě nelíbilo. Sám Gebrev ale tvrdí, že zbraně Ukrajině neposílal a že útok na něj byl zřejmě důsledkem konkurenčního boje.

autoři: Martin Balucha ,
Spustit audio

Související