Hidžáb jako rozbuška. „Za nepokoji v Íránu jsou hlubší problémy, ale režim se nejspíš udrží,“ myslí si expert
Írán se potýká asi s největší výzvou vůči stávajícímu režimu za několik posledních let. Erupce celonárodních protestů následovala potom, co v policejní vazbě zemřela 22letá žena obviněná z toho, že porušila nařízení o nošení pokrývky hlavy. Policie podle zpráv z místa rozhání davy střelbou ostrými náboji. Zahynulo přitom údajně až 21 protestujících a také několik členů zasahujících revolučních gard. Ustojí íránský režim aktuální pouliční nepokoje?
Íránský prezident Ebráhím Raísí slíbil, že úřady úmrtí mladé ženy důkladně prošetří. Mahsa Amíniová zemřela po třech dnech v kómatu na následky zranění, uvedla Organizace spojených národů.
Čtěte také
Podle úřadující vysoké komisařky OSN pro lidská práva Nady Nášifové 22letou dívku policisté v Teheránu vícekrát udeřili do hlavy obuškem a uhodili jí hlavou o auto. To policie popírá: tvrdí, že mladou ženu postihla srdeční příhoda. Její rodina je přesvědčena o tom, že byla Mahsa ve skvělé zdravotní kondici.
V pátek se v několika íránských městech konaly státem organizované protidemonstrace.
Nejde o právo, ale o stabilitu
Podle blízkovýchodního analytika Břetislava Turečka prezidentův slib případ prošetřit není ani tak ústupkem protestujícím jako spíš snahou stabilizovat režim. Po vyšetření této kauzy a eventuálně potrestání viníků totiž volá i celá řada lidí uvnitř režimu.
„Několik dalších oficiálních činitelů včetně poslanců se vyjádřilo v podobném smyslu,“ potvrzuje vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha. „Nechci být velký cynik, ale v podstatě jestli se něco děje v ulicích, tak pokud režim usoudí, že není potřeba se na to ohlížet, tak se neohlíží,“ dodává.
V zákulisí si nejspíš politické vedení země uvědomuje, že situace je hodně napjatá, a proto i uvnitř samotného režimu může být velká snaha případ vyšetřit, ale i exemplárně potrestat policisty, kteří stojí za smrtí mladé Íránky, domnívá se Břetislav Tureček.
Vypálená banka není boj za lidská práva
Napětí v ulicích se ale mezitím rychle stupňuje a například pražská redakce BBC upozorňuje, že se okolí Teheránu proměnilo doslova v bitevní pole. „Teď už se píše o protestech v 50 městech prakticky po celé zemi a vývoj je opravdu dramatický,“ potvrzuje expert na Blízký východ.
„Otázka samozřejmě je, kam až to půjde. Protože to už nejsou jenom protesty za práva žen a proti povinnému zahalování. Vidíme, že se k tomu přidává celá řada jiných demonstrantů s jinými požadavky, s jinou agendou,“ pokračuje.
„Jestli je například někde vypálená banka nebo policejní stanice, tak to už nevypadá jako boj za lidská práva. A to pak samozřejmě může vývoji dát úplně jinou dynamiku jak ze strany demonstrantů, tak pořádkových sil.“
Hidžáb jako rozbuška
V Íránu se konaly masivní demonstrace už v roce 2009. Tehdy protestovala převážně střední třída z měst proti údajným volebním podvodům, teď se prý k protestům připojili i obyvatelé chudších oblastí. V zemi se totiž mezitím změnila socioekonomická situace, komentuje Břetislav Tureček.
Čtěte také
„Tehdy šlo o nespokojenost lidí s politickou situací, s výsledky voleb. Mezitím ale země hodně zchudla, přibylo nezaměstnaných, propadly se reálné platy reálné, zvýšily se ceny a tak dále. Mimo jiné v důsledku jednostranných amerických sankcí proti Íránu,“ vysvětluje, proč zabití mladé ženy kvůli špatně uvázanému šátků nejspíš přitáhlo do ulic i lidi, kteří by před deseti lety kvůli stejné věci do ulic určitě nevyšli.
Režim nestojí na hliněných nohách
Stávající íránský režim je ale u moci více než 40 let a přežil už horší společenské otřesy. Břetislav Tureček proto nepředpokládá, že by aktuální pouliční bouře vedly k jeho pádu.
„Spíš si umím představit, že režim skrytě v některých věcech povolí – nezmění se zákony, nezmění se povinnost zahalování pro ženy, ale mravnostní policie nebo obecně státní aparát to třeba nebude tak důsledně prosazovat,“ dodává s tím, že v Íránu platí oficiálně celá řada zákazů, které však nejsou prosazovány už léta.
Je v kompetenci předsedy volební komise nerespektovat rozhodnutí starostky vyškrtnout z volebního seznamu některé voliče? A jak se daří přesvědčovat děti a hlavně jejich rodiče, že je lepší do školy chodit pěšky než jezdit autem? Poslechněte si celou odpolední publicistiku.
Hosty Tomáše Pavlíčka jsou:
- Tomáš Jírovec, ředitel odboru voleb Ministerstva vnitra
- Pavel Maškarinec, vedoucí katedry politologie Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně
- Břetislav Tureček, vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha
- Michaela Klofcová, mluvčí organizace Pěšky městem
Související
-
Bezprecedentní protesty v Íránu pokračují pátým dnem. Ženy pálí šátky a stříhají si vlasy
Norská organizace monitorující lidská práva uvedla, že o víkendu bylo na protestech zraněno 38 lidí. Policie střílela ostrou municí, gumovými projektily a zasahovala i slzným plynem.
-
Íránci protestují kvůli smrti zatčené ženy. Mravnostní policie ji zadržela pro nedostatečné zahalení vlasů
Stovky protestujících se v neděli shromáždily zejména kolem budovy univerzity v Teheránu a podle videozáznamů zveřejněných na internetu vykřikovaly hesla jako „Žena, život, svoboda“.
-
Írán připomíná svou schopnost ochromit provoz v Perském zálivu, komentuje útok na tanker expertka
Bude konflikt mezi Libanonem a Izrealem dál eskalovat? A stojí za nedávným útokem na izraelský tanker opravdu Írán, jak tvrdí státy skupiny G7? Odpovídala Irena Kalhousová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka