Herci a herečky před soudem: Kolaborovala prvorepubliková bohéma?

Největší audioportál na českém internetu

Lída Baarová a Zorka Janů | Foto: Česká televize

Hostem je Radek Žitný, publicista a učitel hudby. Herci a herečky před soudem: Kolaborovala prvorepubliková bohéma? Moderuje Lucie Výborná.

Vlasta Burian, Adina Mandlová, Jindřich Plachta. Jaké byly jejich osudy? „Odpuštěno bylo těm, kteří byli použiti pro následující propagandu,“ říká publicista a učitel hudby Radek Žitný.

Ve své práci se nezabývá jen velkými procesy, ale také každodenním životem. Víte, kdo byl největší démon české bohémy za volantem? „Je velmi známá nešťastná kauza Adiny Mandlové, která srazila chodce na Barandově. Všichni nějak s tím ježděním zápasili, jezdilo se v levo, jezdilo se v jiných autech. Velmi špatným řidičem byl Karel Hašler, špatnou řidičkou zase Lída Baarová,“ vysvětluje.


Bohéma se mi líbí z jednoho jediného důvodu, že se ta doba, tíha té doby a osobnosti, které to všechno prožívaly, jsou nějak připomenuty.Radek Žitný

Kam člověk musí pro takovéto prameny? „My naštěstí v Čechách máme unikátní systém, kterého si nevážíme, nedoceňujeme ho. Máme ohromný archivní areál na Chodovci, kde je uložena velká spousta spisů. Máme mnoho archivů dílčích, městských, školních, v knihovnách... Je to mravenčí práce, ale ty dokumenty existují.“

Čeho si Radek Žitný nejvíce váží z toho, co se mu podařilo najít? „Podařilo se mi identifikovat člověka, ErJé, který byl schován za pozadím celého rozhlasového problému a který zlomil vaz Vlastovi Burianovi i celé řadě herců a po desítky let se nevědělo, kdo to byl. Považuji za úspěch zjistit, jak ten člověk dopadl.“


Mezi novými pořady se v roce 1941 objevily politické skeče, které se soustředily na zesměšňování nepřátelských zemí a Židů. Mezi hlavní autory patřil Josef Opluštil a Josef Rejthar, který vystupoval pod pseudonymem Josef Erjé a jehož výplody patřily k těm nejotřesnějším. Opluštil, který nedokončil střední školu, byl po válce několik let ve vězení a poté se stal spolupracovníkem StB. Rejthar dožil jako milionář v Chicagu ve vysokém věku a váženém postavení.

Jak vznikly propagandistické rozhlasové skeče za okupace v Československu? Autorem byl zneuznalý kabaretiér, který v roce 1940 přišel s nápadem, že by se měl humor využít ve prospěch nového režimu.

„Viděl za tím jen finanční stránku věci. Nebylo to kvalitní a upustilo se od toho. S příchodem Heydricha přišlo nové vedení rozhlasu a byla nasazena nová koncepce rozhlasové propagandy. Tím to vlastně začalo. Až s příhodem Heydricha v roce 1941 sem byli dosazeni prověření lidé, kteří začali páchat tyto věci,“ vysvětluje Žitný.

Audio záznam všech rozhovorů si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: jaw