HandyCamping 6. listopadu 2003

6. listopad 2003
HandyCamping

Desátý Handycamping navštívil MUDr. Jiří Kříž. Jirka je dva roky na vozíku, při lyžování si zlomil krční páteř. (Poranění krční páteře, kvadruplegie, je ochrnutí horních i dolních končetin.) Na lyžování ale nezanevřel a chce se naučit jezdit na monoski (lyžování vozíčkářů).

Před úrazem pracoval jako ortoped na klinice, kde jsou mezi pacienty také slavní sportovci. Z pohledu lékaře tedy přesně věděl, co se stalo, a lidem, kteří mu po úrazu pomáhali, dával odborné pokyny, jak a co mají udělat. Po dvou letech se vrátil ke své profesi, pracuje opět jako lékař. Věnuje se pacientům v druhé části léčby po operaci a především svým vlastním příkladem jim pomáhá v návratu k aktivnímu životu.

Jirka ale nezanedbává ani početnou rodinu, s manželkou mají dvě dcery a jednoho syna. Mladší dcera nevidí, syn se Křížovým narodil dva měsíce poté, co Jirka ochrnul.

Vedle práce v nemocnici přednáší MUDr. Jiří Kříž také na III. lékařské fakultě ortopedii a pracuje v Centru Paraple. Centrum Paraple vzniklo jako středisko pomoci vozíčkářům co nejdříve po úraze, spolupracuje se spinálními jednotkami nemocnic v Brně, Liberci a Ostravě a snaží se lidem nabídnout velké množství informací a služeb jako jsou rehabilitace, cestování, sport, kultura, kurzy na počítači a další . Kontakt je: www.paraple.cz.

Logo

Jízdu autem s ručním řízením Jirka už zvládá, denně dojíždí do práce a snad i díky dalším každodenním aktivitám vnímá, jak je vozíčkář na autě závislý. Dnes už je pro Jirku naštěstí pouze vzpomínkou jeho prvotní strach, kdy nevěděl, jak se v nově upraveném voze otáčí volantem a couvá. V této souvislosti můžete slyšet i veselou historku, kterou Jirka rád vypravuje: vzpomíná na jednu z prvních jízd s ručním řízením auta a na chvíli, kdy chtěl pozdravit kamaráda. Jenže letmé mávnutí ruky způsobilo malou dopravní nehodu. Poprvé jako vozíčkář v záběhu naboural.

Na vysvětlenou k tomu, jak rychle se vrátil ke své práci a aktivnímu životu, s úsměvem odpovídá: "Když máš děti a rodinu a skončí ti nemocenská, musíš se o ně přece postarat."

Dobrá rada od MUDr. Jiřího Kříže zní: Najděte si takové koníčky, sporty nebo práce, které se dají dělat i na vozíku.

Aktuality:

Hry bez bariér v Třebíči. Zábavná soutěžní klání: hod na terč, stavění hradu, cesta prolézačkou; a bohatý kulturní program: prohlídka města nebo varhaní koncert v bazilice sv. Prokopa. Obojí můžete navštívit od 21. do 23. listopadu v Třebíči v Dukovanském areálu. Mezi účastníky Her bez bariér bývají i hosté ze zahraničí: z Rakouska, Slovenska, Slovinska, Německa a Polska, takže soupeřů bude dost. Určitě přijďte, máte se na co těšit.

Občanské sdružení Aplikované Pohybové Aktivity Volný Čas a Sport založil v Olomouci pan Svoboda s tehdejší vedoucí katedry aplikované tělesné výchovy Univerzity Palackého a se svým kamarádem. Sdružení se věnuje dětem a dospělým lidem s tělesným nebo mentálním postižením. Působí v oblasti integrace, resocializace a rekondice. S katedrou aplikované tělesné výchovy spolupracují na společných projektech a studentům nabízejí možnost praxe. Tělesná výchova a sport je důležitý i pro postižené občany. Výsledky, kterých dosahují v různých sportech, jsou pro jejich život velmi povzbuzující.

Logo

Sporty, které občanské sdružení APA VČAS provozuje, jsou: atletika (sport pro všechny), plavání, lyžování, boccia, sledgehokej, voltiž a paravoltiž. Kontakt na občanské sdružení je www.volny.cz/apavcas.

Příští čtvrtek ČRo 1 - Radiožurnál pořad Handycamping nevysílá. Čtvrteční večer bude patřit Světluškám a nás opět uslyšíte až 20. listopadu 2003.

autoři: jon , Veronika Žilková , Štěpán Žilka
Spustit audio