Fotograf musí být trpělivý, říká vítěz World Press Photo

22. září 2013

Chcete znát recept na dobrou fotku? Nechte si poradit od jednoho z nejpovolanějších – Romana Vondrouše, který v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo 2013 získal první cenu v kategorii sportovních akcí. V neděli s ním mluvila Patricie Strouhalová.

Trpělivost. Ta je podle Romana Vondrouše nejdůležitější, toužíte-li po dobré fotce. „Musíte se na jednotlivá místa neustále vracet,“ vysvětluje. „Důležité je také sledovat práci ostatních fotografů a učit se od nich.“

Čtěte také

On sám je autorem řady vynikajících fotek. Za sérii fotografií z Velké pardubické získal první cenu na World Press Photo. „K Velké pardubické mám výjimečný vztah,“ přiznává. „Na tamních dostizích jsem se poprvé ocitl před 13 lety. Hned jsem věděl, že tam budu chtít fotit.“

Jeden ze série snímků Romana Vondrouše z Velké pardubické

Jak vznikaly jeho černobílé, trochu posmutnělé fotky? I na to se Patricie Strouhalová Romana Vondoruše zeptala. A padla i řada dalších dotazů. Proč si myslí, že uspěl právě s fotkami z Velké pardubické? Jak je těžké vytvořit fotografickou esej? Jak se dívá na uměleckou fotografii? A co považuje za fotografický kýč?

autor: mjp
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.