FOTOGALERIE: Zikmund 100 mapuje Asii 54 let po cestě Zikmunda a Hanzelky

13. červenec 2018

Cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka přivezli ze svých výprav řadu deníkových záznamů a také fotografií. A právě po stopách stovky jejich snímků z cest po Evropě a Asii se vydala dvojice cestovatelů Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek. V projektu Zikmund 100 chtějí dokumentovat stejná místa padesát let poté. 

Expedice Z100 jde ve stopách Zikmunda a Hanzelky. Dva rodáci z Plas si plní klukovský sen

Hanzelka a Zikmund jako filmaři na cestách

„Půl světa jsme projeli každý sám, pár expedic spolu, získali jsme zkušenosti, kontakty. Přišel čas splnit si sen a vzdát poctu našim klukovským idolům, Hanzelkovi a Zikmundovi,“ vysvětlují motivaci pro cestu fotograf Lukáš Socha a cestovatel Tomáš Vaňourek. Po stopách českých cestovatelů se vydali 1. dubna.

Na cestách jsou už několik měsíců. Právě teď se nacházejí mezi vodopády na thajském ostrově Koh Lanta. Proč právě tam? „Stal se pro nás takovým tranzitním bodem,“ vysvětluje Tomáš Vaňourek, „my jsme měli původně v plánu, že se na Sumatru doplavíme na jachtě přes Malacký průliv. Bohužel, události posledních dnů a tajfuny nám to znemožnily.“

Na Sumatru tedy nakonec musí doletět. „Tam navštívíme původní kanibalské kultury kmenů Bataků a Karobataků, které by nás měly přijmout, a měli bychom se zúčastnit jejich denního života,“ popisuje plán Vaňourek.

Na své cestě udělali dohromady už přes 60 snímků. Zachycují, jak se proměnila místa, která navštívili i slavní cestovatelé. Celý projekt vyvrcholí 14. února 2019 výstavou fotografií.

autoři: Štěpán Pokorný , had

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.