Fenomén Zátopek

Herci filmu Zátopek prošli před natáčením tvrdým tréninkem. „Oštěp mi přišel do života,“ říká Martha Issová

Předchozí díl
Následující díl

Na své role ve snímku Zátopek trénovali několik měsíců. Aby herec Václav Neužil zahrál správně legendárního olympijského atleta, musel si vypracovat lýtka i techniku běhu. Herečka Martha Issová se zase učila házet oštěpem u trenéra například Barbory Špotákové. „Jsem šťastná, že mi díky filmu Zátopek přišel oštěp do života. A s ním i celá parta lidí, kteří mi s tím pomáhali,“ vysvětluje herečka, která ve filmu hraje Danu Zátopkovou.

Jubilejní 55. ročník MFF Karlovy Vary letos zahájí premiéra filmu Davida Ondříčka, který sleduje životní příběh Emila Zátopka a jeho ženy Dany. Jedním z klíčových okamžiků filmu je právě letní olympiáda v Helsinkách 1952.

autoři: Martin Hrnčíř , prh
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.