Fenomén Zátopek

Komunistický režim nebyl jejich sňatku nakloněný. V Helsinkách pak manželé Zátopkovi získali čtyři zlaté medaile

Legendární atletický pár se seznámil už na Moravě při tréninku před olympiádou v Londýně roku 1948. V šatnách na závodišti se potkávali čím dál častěji, až se jednou Emil rozhodl Danu Ingrovou doprovodit domů. Komunistický režim ale nebyl k jejich sňatku příliš nakloněný. „Protože můj kmotr byl generál Ingr v Benešově exilové vládě. Ale Ťopek si to prosadil,“ řekla Dana Zátopková v rozhovoru pro Český rozhlas před několika lety.

Manželé Zátopkovi se narodili se ve stejný den a na stejné olympiádě v roce 1952 v Helsinkách získali pro Československo čtyři zlaté medaile. Jejich úspěchy, i život, který jim znepříjemňoval komunistický režim, připomíná nové drama Zátopek. Režisér David Ondříček ho uvede v premiéře na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

autoři: Martin Hrnčíř , prh
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...