Fenomén zahrádkář

Zahrádka, to je malá oáza uprostřed města

7. květen 2018
Předchozí díl
Následující díl

 

Téměř 100 tisíc lidí a 5 tisíc hektarů. To je podle údajů Českého zahrádkářského svazu svět městských zahrádkářských kolonií. Desítky tisíc lidí hlavně z paneláků a ze sídlišť tráví v osadách mezi ploty většinu volného času. Co všechno se dá na malých pozemcích vymyslet?

V koloniích můžete potkat lidi nejrůznějších profesí, které spojuje jedno velké nadšení. Třeba zahrádkář Vladimír Glovčík má zasazenou cibuli, česnek, jahody, až bude tepleji, tak zasadí okurky a cukety.

Na Jiřinu, opavskou kolonii, jezdí už od svých osmi let. Naučil se všechno, co potřebuje k tomu, aby dostal do malého prostoru nejen záhony, ale i místo pro odpočinek a domek, ve kterém se dá přespat. 

Jednu půlku zahrady používá na záhony, druhou k relaxu – vaření venku, posezení i se zábavou pro děti. „Udělal jsem pro malého sprchu, basketbalový koš… A tady většinou večer sedíme,“ ukazuje. 

Předloni nám na jabloni rostly okurky.
Zahrádkář Eduard Bajda

Jeho soused Eduard Bajda pracuje jako obchodní zástupce s neustále zapnutým mobilem. I takové profese najdete mezi lidmi, kteří rádi mizí ve svých malých zelených světech. „Jsme kutilové a všechno se učíme za pochodu,“ vysvětluje pan Eduard. 

Nebýt zahrádek v sousedství, tak by se pan Bajda a pan Glovčík asi nikdy nepoznali. Teď o sobě ví všechno a navzájem si chválí úrodu. Oba to mají do svých bytů přesně 7 minut jízdy na kole.

autoři: Matěj Skalický , prh
Spustit audio