Fenomén Šlitr. Talentovaný klavírista, herec i výtvarník by oslavil 100 let
Pořád u sebe nosil blok a tužku, vystavoval v Bruselu i Spojených státech. Jiří Šlitr měl úspěch i jako kreslíř
Hudebník, skladatel, zpěvák, herec, kreslíř, ilustrátor, scénograf a vystudovaný právník. Přestože to vypadá, že se tento týden věnujeme v seriálu hned několika lidem, není to tak. Všemi profesemi vládl Jiří Šlitr. V prvním díle ho představíme jako vskutku renesanční osobnost.
Výtvarník a básník Jiří Slíva tento čtvrtek zahájí pražskou výstavu Šlitra jako kreslíře. „Strašně se mi líbí jeho pohledy z okna do ulic, ať už je to v Bruselu nebo v New Yorku nebo v Praze,“ říká Slíva, podle kterého se neví, kolik kreseb měl Šlitr na svědomí. „Znovu a znovu objevují jeho výstavy a všechno jsou to originály.“
Expo 58
Čtěte také
Svou první výstavu otevřel Šlitr v roce 1958. V Galerii Fronta lidem představil asi 60 svých děl, ještě v tomtéž roce vystavoval v Bruselu na Světové výstavě Expo 58.
„Jiří Šlitr na Expu v Bruselu byl na prvním místě jako hudebník, vystupoval tam s programem Laterny Magiky. Ale vždycky a všude kreslil, celé měsíce, které tam byl. A když celá akce končila, tak tam udělal výstavu nejlepších kreseb, které tam udělal. Mělo to ohromný ohlas, tak vystavil bruselské obrázky i v Praze,“ popisuje znalec Divadla Semafor a autor knihy o Jiřím Šlitrovi Lukáš Berný.
Kinoautomat
Vystavoval také v Kanadě, kam jel s Kinoautomatem, zase tam celou dobu kreslil a na konci měl spoustu krásného materiálu. „Tahle výstava putovala i do Spojených států,“ dodává Berný.
I podle Jiřího Suchého byl Šlitr jako kreslíř mimořádný. „Jednou jsme měli velkou společnou výstavu v Památníku písemnictví, tam byly dvě křídla, jedno měl on a druhé já. Když divák šel do Šlitrova křídla, tak viděl fantastický systematický postup, práci akademicky realistických kreseb. Když šel někdo do mého křídla, tak to vypadalo, že tam vystavuje 15 malířů,“ vzpomíná.
Rychnovský dixieland
Čtěte také
Pro většinu z nás ale Jiří Šlitr bude navždy zejména hudebníkem. Ve 40. letech minulého století založil Rychnovský dixieland, se kterým vystupoval i v Praze. „V 50. letech doprovázel grotesky, improvizoval, co tak cítil, že by tu grotesku vystihlo. Podle očitého svědka, což je Jiří Suchý – tam se poprvé potkali, aniž by to tušili – to dělal velmi dobře,“ popisuje Berný.
Pak se spřátelil s Miroslavem Horníčkem a s partou kolem něj – Lubomírem Lipským a Františkem Filipovským, a začal je doprovázet na klavír. Jednoho večera, začátkem roku 1957, Miroslav Horníček přivedl Jiřího Šlitra do sálu Reduty na Národní třídě.
Tam tehdy vystupovala skupina Akord Club, se kterou jako basista hrál Jiří Suchý. Horníček tehdy o sedm let mladšího zpěváka a textaře Šlitrovi představil.
V dalším díle uslyšíte o dvojici Suchý – Šlitr.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.