Fenomén Harry Potter

Zlatonka je v mudlovském famfrpálu neutrální hráč ve žlutém, přibližuje střelkyně české reprezentace

Nejkouzelnější den v roce. Tak mluví ředitel festivalu Potterfest Tomáš Vondráček o 3. září.  V ten den se do Prahy popáté sjedou milovníci fantasy ságy o Harrym Potterovi. Ještě o něco dřív ale odletí česká reprezentace na Evropské hry ve famfrpálu – sportu známém právě z knih J. K. Rowlingové

Nejlepší chytač bulharského národního famfrpálového týmu Viktor Krum okouzlil Bradavickou školu čar a kouzel ve čtvrtém díle Harryho Pottera. Sport, ve kterém vynikal, si oblíbil také Jan Trnovský z pražského týmu Prague Pegasus. Tam hrají famfrpál neboli čtyřbal – bez létajících košťat. Ty jim nahrazuje plastová tyč.

Sedm hráčů a čtyři míče

„Podobně jako v basketbalu se musí s míčem driblovat, tak ve famfrpálu to nahrazuje to koště, protože běhání, a především chytání a házení míčem je s ním složitější,“ vysvětluje Jan Trnovský.

Famfrpál se hraje po celém světě

Stejně jako v knížkách a filmech je na hřišti o velikosti hokejového kluziště v jednu chvíli sedm hráčů a čtyři míče. Camrál – podfouknutý míč na volejbal, dva Potlouky, které představují míče na americké rugby, a jedna Zlatonka.

Na pozici střelce hraje v Prague Pegasus Anežka Chodounská. „Zlatonka je v mudlovském famfrpálu neutrální hráč, který je oblečen ve žlutém, aby byl na hřišti poznat, a má za zády na suchý zip takový váček s tenisákem, který se mu snaží chytači strhnout. Když ho strhnou, tak končí hra,“ popisuje.

Vysvětluje, že jde o hodně kontaktní sport, a hra má tak velmi přísná pravidla. Nesmí se třeba ani nadávat: „Ta karta nemusí přijít, samozřejmě může, ale rozhodčí se napoprvé snaží pouze napomenout, slyšíme tu něco, co by nemělo padat.“

Festival Potterfest

Mudlovský famfrpál si vyzkoušel také Tomáš Vondráček, který letos připravuje další ročník festivalu Potterfest. Tematické soutěže o Cenu Bleskobrku nebo kvíz Mudla není dokonalý fanouškům Harryho Pottera zpříjemní kostýmový průvod.

Originální masky, které si lidé sami vyrobí, je podle Tomáše Vondráčka třeba ukázat: „Někdo šel za patrona nebo dvě holky přijely v kartonovém ford anglia a byl to Harry a Ron, když jeli do Bradavic nebo další rok přijeli jako dva raraši v kleci.“

Čtěte také

Na programu bude také divadelní představení, které každý rok připravují samotní organizátoři. Potterovskou tematiku přidávají do notoricky známých filmů jako jsou například Pelíšky.

„Typicky scéna s nokem a knedlíkem – máme ministerský nok a bradavický knedlík. Profesorka Umbridgeová se hádá s Brumbálem, jestli je to bradavický knedlík nebo klasický ministerský nok,“ popisuje Tomáš Vondráček.

V Bradavickou školu čar a kouzel se tentokrát promění pražské centrum Cubex na Pankráci 3. září.

autoři: Adéla Burešová , vma
Spustit audio

Související