Fenomén Adam Ondra

Adam Ondra je mezi lezci nejlepší, říká jeho kamarád Štěpán Stráník

Adam Ondra už jednu medaili na mistrovství světa v lezení v rakouském Innsbrucku získal: stříbro v lezení na obtížnost. O víkendu by mohl přidat další úspěch v boulderingu. V našem časosběrném seriálu o tomto pětadvacetiletém pavoučím muži zjišťujeme, v čem je jeho tělo tak výjimečné a kde jsou hranice jeho možností.

Čtěte takéVíce o cestě a myšlenkách Adama Ondry se dozvíte v multimediálním projektu Českého rozhlasu

V Brně na lezecké stěně Adama měřili pomocí technologie Motion Capture, která převádí pohyb na digitální model. Datový novinář Českého rozhlasu Jan Boček společně s obsluhou Hudy stěny v Brně vybrali, kam umístit kamery pro Motion Capture. Nejzajímavější by mělo být místo, kde bude Adam na limitu svých sil.

Petr Huta a Tomáš Vodička z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně rozmístili po stěně celkem šest kamer. Každá z nich měla na sobě i velmi silné světlo. Celá stěna se tak doslova rozzářila.

„Snažíme se zaznamenat Adamův pohyb v prostoru. Tím pádem potřebujeme mít určitý počet kamer, alespoň dvě. A jakmile Adam projde určitým úsekem, jsme schopni popsat probíhající pohyb v tomto prostoru,“ popisuje Petr Huta a Adamovi lepí na tělo několik stříbrných kuliček. Ty odráží světlo z kamer. „V momentě, kdy uvidíme jeden bod ze dvou pohledů, tak jsme schopni popsat rychlost, zrychlení, dráhu, kterou ujde… Jakmile Adam skončí, vystřídá ho jiný člověk. My pak můžeme ve stejném prostoru porovnat, který z nich byl rychlejší, kde odpočíval a tak dále,“ vysvětluje Petr Huta.  

„Vylézt nějakou skálu je pro mě důležitější než vyhrát závod,“ říká nejlepší lezec světa Adam Ondra

Adam Ondra

Ve sportovních časopisech se o něm psalo už před 10 lety. Česko si ho ale všimli teprve nedávno. Když udělal světový rekord.

Nejdřív ale datový žurnalista Jan Cibulka Adamovi oblékne speciální měřící tričko. „Tam, kde je triko zlaté, jsou elektrody. Pod látkou jsou cítit další části senzorů uvnitř trika. Máme EKG gel, kterým se senzory podmažou. Důležitá je krabička na boku v malé kapse, která sbírá data,“ vysvětluje. Na mobilním telefonu s jednoduchou aplikací je vidět tepová i dechová frekvence a informace o nádechu a výdechu v reálném čase. Aby se dalo Adamovo lezení vyhodnotit, jsou potřeba data od dalšího lezce. Adam si tedy pozval kamaráda Štěpána Stráníka. Ten leze boulder, takže se dá očekávat silovější styl lezení a tedy odlišná data.

Štěpán po lezení přiznal, že mu stěna s obtížností 8B a snaha vyrovnat se Adamovi dala zabrat. „Adam je Usain Bolt lezců. Mezi námi je zdaleka nejlepší. Myslím, že i celosvětově je nejlepší,“ říká Štěpán. Jak dopadlo srovnání Adama a Štěpána, se dozvíte v dalším díle seriálu.

autoři: Vojtěch Koval ,
Spustit audio