Facebook předá ruské inzeráty Kongresu. Už žádné anonymy, slibuje Zuckerberg

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg vystoupil živě na své sociální síti a slíbil mimo jiné větší transparentnost politických inzerátů. Souvisí to s americkým vyšetřováním údajné ruské snahy ovlivnit loňské prezidentské volby v USA, což Moskva popírá.

„Budeme se podílet na vytvoření nového standardu transparentnosti politických inzerátů na internetu,“ řekl šéf americké internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg.

Oznámil také, že Facebook předá Kongresu více než tři tisíce politických inzerátů placených pravděpodobně z ruských zdrojů a zveřejněných na sociální síti v době loňských amerických prezidentských voleb.

„Americká Federální volební komise minulý týden naznačila případné změny v regulaci digitální inzerce. Navíc Facebook byl už dlouho pod tlakem kongresmanů – politické inzeráty po něm požadovali už delší dobu,“ vysvětluje redaktorka Helena Berková.

Inzeráty za 100 tisíc dolarů

Senátor Mark Warner, předseda senátního výboru pro zpravodajské služby, nedávno přirovnal politické inzeráty na sociálních sítích k Divokému západu a dodal, že je v tomto směru třeba upravit zákony.

Zuckerberg v té souvislosti zdůraznil, že Facebook úzce spolupracuje s americkou vládou při vyšetřování údajné ruské snahy ovlivnit volby. Firma hodlá sama vyšetřit, co se vlastně dělo na Facebooku během loňských voleb. Uvedla také, že v době před volbami a po nich zadavatelé politických inzerátů, pravděpodobně z Ruska, zaplatili 100 tisíc dolarů za více než tři tisíce inzerátů. A ty chce Facebook předat Kongresu.

Zuckerberg také řekl, že když si někdo takový inzerát zaplatí třeba v TV, musí být jasné, kdo za inzerát zaplatil. Sociální média zatím ze zákona takovou povinnost nemají. A právě to se podle Zuckerberga změní.

autor: hbe
Spustit audio