EU rozšířila sankce proti Rusku, USA zatím další zavádět nebudou

18. prosinec 2014

Evropská unie rozšířila sankce související s ruskou anexí Krymu. Občané a firmy z unie tam od soboty například nebudou smět investovat nebo nakupovat nemovitosti. Spojené státy zatím další sankce proti Rusku zavádět nebudou.

Prezident Barack Obama sice podepsal zákon přijatý Kongresem, který nové sankce umožňuje. Nechystá se ho ale prozatím využít.

Podle Bílého domu by navíc Washington mohl zmírnit dosavadní protiruské sankce, pokud začne Moskva ustupovat od agresivní politiky vůči Ukrajině.

Kvůli ruské anexi Krymu a podpoře východoukrajinských separatistů uvalili Američané i další západní země vůči Moskvě několik sad sankcí v různých oblastech. Evropská unie navíc dnes sankce rozšířila.

Občané a firmy EU tak už nebudou smět na Krymu investovat nebo nakupovat nemovitosti. Navíc na Krymu a v Sevastopolu nebudou fungovat evropské turistické služby a lodě z unijních zemí budou v tamních přístavech kotvit jen v nouzových případech.

Ruský prezident Vladimir Putin na své výroční tiskové konferenci připustil, že současnou situaci Ruska vyprovokovaly vnější faktory.

autoři: jpr , Olga Kořánková
Spustit audio