Ekonom Richard Hindls: Cla Donalda Trumpa? Hysterie teď nikomu nepomůže. Ve hře jsou tři různé scénáře

4. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Donald Trump zvýšil cla na dovoz zboží do USA. Svět chce jednat | Foto: Marek Studzinski, Unsplash, Licence Unsplash, ©

Host: ekonom, statistik a emeritní rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Richard Hindls. Moderuje Zita Senková

Od soboty začínají platit plošná 10% cla na dovoz zboží do Spojených států. Za údajné neférové obchodní praktiky, bariéry obchodu, manipulace s kurzem ale dostala většina států světa od Donalda Trumpa naloženo podstatně více. Podle jaké aritmetiky americký prezident postupoval? A jaká bude odpověď postižených států? Ekonom Richard Hindls nahlédne také do start-upového prostředí v Česku a prozradí, jak se u nás podporuje podnikavost.

Podle výpočtů Donalda Trumpa by se Evropská unie měla smířit se cly ve výši 20 %. Japonsko dostalo 24 %, Vietnam šokovalo 46 %, Čína kumulativně čelí clu ve výši 54 %. Na seznamu zemí chybí Rusko, což Bílý dům vysvětluje už existujícími sankcemi na válčící federaci.

„Když ponecháme stranou čísla, samotný princip není překvapivý. Donald Trump to avizoval už dlouho a víme, že je mužem činů. Ať si o tom myslíme, co chceme. Reakce mi proto přijdou zbytečně hysterické. Důležité je dívat se dopředu, co se skutečně může stát,“ zamýšlí se v pořadu Jak to vidí... ekonom Richard Hindls.

Tři možné scénáře

Scénáře jsou podle něj možné tři. Ten nejhorší by byl, kdyby cla zůstala nastavena plošně a dotčené země by přistoupily k odvetným opatřením, což by byl návrat o desítky let zpátky.

Čtěte také

Příznivá by ale podle Hindlse nebyla ani varianta, kdyby svá rozhodnutí začal Donald Trump měnit bez jednání s ostatními. „Víme, že on to takto dělává. V politice to není úplně výjimečné. Vedlo by to ale k velkému chaosu, protože by už neplatila ani ta pravidla, která jsou nastavená dnes. Jakkoli jsou podivná.“

Největší pravděpodobnost přisuzuje ekonom variantě, že se začne jednat, čemuž je nakloněna nejenom Evropská unie, ale prohlásilo to už i Japonsko nebo Jižní Korea. „Donald Trump je střelec od boku. Musíme u něj počítat s určitou pravděpodobností. Zdržel bych se ale v tuto chvíli expresivních výrazů typu, že je to katastrofa. Může to tak být, teď je ale pořád ještě ve hře naděje, že se podaří něco vyjednat.“

Mnoho faktorů ve hře

Počítat je ovšem třeba s tím, že do situace bude vstupovat mnoho faktorů. Jedním z nich je samotné ekonomické zázemí Donalda Trumpa ve Spojených státech. „Donald Trump je podporován bohatým byznysem ve Spojených státech. Sám je bohatý podnikatel. A je možné, že právě byznysmeni, kteří mu vyjádřili svoji podporu, se od něj začnou odvracet, což může jeho pozici výrazně oslabit.“

Čtěte také

Neméně důležitým faktorem je ale i vyjednávací pozice Evropské unie. „Evropská unie nemá v tuto chvíli žádného představitele, který by za ni mohl jednat. Je tady navíc spousta bariér. Jednání jsou velmi komplikovaná. Postupem času tedy Donald Trump zřejmě začne vyjednávat se zeměmi a jejími představiteli jednotlivě.“

V neposlední řadě je variantou i přesun výroby do Spojených států. To ale samozřejmě není jednoduché a nelze to udělat přes noc. Záleží na technologiích i na tom, co je to za firmu. Stát se to ale může. Stejně jako se mohou uskutečnit i jiné varianty. Všechno to bude hrát svoji roli. Proto jsem zdrženlivý v expresivních výrazech vůči tomu, co se stalo, jakkoli chápu, že je to velký problém...,“ uzavírá Richard Hindls.

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.