Dramaturg Adam Šindelář: Matematik, misionář, ekolog. Nový papež Lev XIV. slibuje kontinuitu a mír pro všechny

9. květen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Papež Lev XIV. | Foto: Alessandra Tarantino, AP / ČTK

Host: dramaturg pořadů s náboženskou tematikou Českého rozhlasu Adam Šindelář. Moderuje Zita Senková

Novou hlavou katolické církve se stal kardinál Robert Francis Prevost, rodák z amerického Chicaga. Šedesátidevítiletý augustinián si zvolil jméno Lev XIV. Jaké úkoly na nového pontifika čekají? Co naznačují jeho první slova? Naváže na směr a hodnoty svého předchůdce Františka? A jaké nároky klade na papežský stolec mediální doba? Otázky pro dramaturga náboženských pořadů Českého rozhlasu Adama Šindeláře.

Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo konkláve dva dny. Nakonec se přiklonilo k volbě amerického kardinála, misionáře z Peru a vystudovaného matematika Roberta Prevosta.

„Byla to volba kompromisního kandidáta, vyhovujícího jak církevním konzervativcům, tak liberálům. Jeho jméno mezi kandidáty nevyčnívalo. Podle všeho ale jde o člověka mírné povahy, který dokáže sjednocovat. Ostatně to byl i jeho úkol v diecézi v Peru,“ komentuje zvolení nového Svatého otce dramaturg Českého rozhlasu Adam Šindelář.

Dialog, mír a ekologie

V prvním proslovu k věřícím shromážděným na Svatopetrském náměstí hovořil nově zvolený papež o potřebě dialogu, stavění mostů a míru pro všechny. Jeho slova tak naznačují, že chce akcentovat podobná témata jako papež František.

Čtěte také

„Jeho tématem je navíc také ekologie. Díky Latinské Americe a amazonským pralesům zná důsledky klimatických změn na životy lidí. V sociálních otázkách a v otázkách migrace tak zřejmě půjde hodně ve stopách svého předchůdce.“

Jméno papeže Františka během své promluvy dokonce dvakrát zmínil. Na druhé straně se dá podle Šindeláře předpokládat, že v otázkách, které se týkají morální nauky, bude možná trošku umírněnější. Bude tak vyhovovat těm, kterým přišel papež František moc rychlý.“

Synodalita jako cíl

V prvním projevu nového Svatého otce padl také termín synodalita, kterou prosazoval už papež František. „František se snažil katolickou církev otevřít více laikům v tom smyslu, aby církev neřídili jen kněží a biskupové, ale aby i laici měli své slovo. Souviselo s tím i otevírání některých úřadů ve Vatikánu ženám, i když pro jejich kněžské svěcení nebyl. V tomto duchu si myslím, že bude nový papež Františka následovat.“

Zvolený Robert Prevost přijal papežské jméno Lev XIV. Důvodem podle dramaturga náboženských pořadů může být návaznost na Lva XIII., což byl papež sociálních encyklik.

„Lev XIII. jako první vnášel do veřejného prostoru sociální témata. Už na začátku minulého století mluvil o situaci dělnictva, čímž předešel různá levicová politická hnutí. Volba tohoto jména ale může být i připomínka toho, že svatý František z Assisi měl oblíbeného spolubratra, který se jmenoval Lev, což tedy může akcentovat sblížení a návaznost na papeže Františka,“ dodává Adam Šindelář.

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.