Egypťané velkolepě zpřístupnili tři tisíce let starou Alej sfing v Luxoru

Pompézní show doprovázela slavnostní „znovuotevření“ tři tisíce let staré Aleje sfing v Luxoru. K vidění byly osvětlené plachetnice, horkovzdušné balóny nebo chrám královny Hatšepsut na protějším břehu Nilu. Oslavám na místě přihlížel egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí. Egyptské úřady pojaly působivé představení jako reklamu, aby přijeli tolik potřební zahraniční turisti. Sledovat je mohl v televizi celý svět, přímo na místě ale jen někteří vyvolení.

Slavnostní otevření aleje sfing je v plném proudu. Stejně jako obyvatelé Luxoru ho ale i já sleduju jen na televizní obrazovce v místní kavárně. „Je to opravdu ostuda, že lidé musí zůstat stranou, včetně Egypťanů. Neviděli jsme vůbec nic, jsme opravdu velmi zklamaní,“ potvrzuje mé dojmy britská turistka Suzanne. Je tu s několika dalšími kolegyněmi jen na otočku. Oslavy byly přitom hlavním cílem jejich výletu.

Prezident se bojí

„Vždyť se na to podívejte, je to šílené. Egypťané se ve vlastní zemi nemůžou téhle nádherné příležitosti zúčastnit,“ zlobí se Suzanne. Sami Luxařané ale s jiným průběhem slavnostního otevření aleje Sfing ani nepočítali. Evropské a egyptské pohledy na účast veřejnosti jsou diametrálně odlišné.

Koronavirová krize je pro obyvatele egyptského Luxoru tragédií. Ekonomické dopady jsou pro ně mnohem horší, než samotná nákaza. Luxor byl celá desetiletí závislý na turistickém ruchu. Tamní staroegyptské chrámy a hrobky figurují na seznamu světového dědic

„Nikam nemůžu, protože je tu prezident Sísí. Od osmi ráno do desíti večer nemůžeme nic dělat a oslavy můžeme sledovat jen v televizi. Pracuju pro ministerstvo památek a ani mě nepustili. Dokud je tu prezident, tak nikam nemůžeme. Bojí se o sebe,“ vysvětluje pan Alí a posunky naznačuje střelbu z pistole.

Turisté, vraťte se!

Nehledě na formu si Luxořané od slavnostního otevření aleje Sfing slibují návrat cizích turistů, a tedy i práce a výdělku.

„Mám tady na Nilu plachetnici a motorovou loď. Pracoval jsem vždycky s turisty, ale od roku 2011 je turismus na dně. Doufám, že po téhle slávě zase práce bude a že lidé z celého světa budou do mé země znovu přijíždět,“ slibuje si Ahmmad.

Ze slavnostního otevření byla sice veřejnost vyloučená, od pátku si ale skoro tři kilometry dlouhou alej Sfing už může projít úplně každý.

Spustit audio