Dvě úrovně maturity? Změna musí jít ruku v ruce s proměnou systému vzdělávání, zní z think-tanku Vzdělávání21

11. únor 2022

Středoškoláci by si v budoucnu mohli vybírat ze dvou úrovní maturit. Kdo nebude chtít pokračovat dál ve studiu na vyšší či vysoké škole, tomu by stačila snazší zkouška. „Maturita by měla být chvíle, ke které se směřuje, ale která nerozhodne o životě toho jedince. Snažíme se vycházet vstříc těm, kteří na společnou část nedostanou, aby neskončili se základním vzděláním, ale byli uplatnitelní jako středoškoláci,“ říká místopředsedkyně think-tanku Vzdělávání21 Radka Wildová.

Z čeho by se skládala snazší část, takzvaná profesní maturita? A co by museli zvládnout maturanti, kteří se chystají na další studium na vyšší nebo vysoké škole? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Jiří Chum , vma
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.