Dvě úrovně maturity? Změna musí jít ruku v ruce s proměnou systému vzdělávání, zní z think-tanku Vzdělávání21
Středoškoláci by si v budoucnu mohli vybírat ze dvou úrovní maturit. Kdo nebude chtít pokračovat dál ve studiu na vyšší či vysoké škole, tomu by stačila snazší zkouška. „Maturita by měla být chvíle, ke které se směřuje, ale která nerozhodne o životě toho jedince. Snažíme se vycházet vstříc těm, kteří na společnou část nedostanou, aby neskončili se základním vzděláním, ale byli uplatnitelní jako středoškoláci,“ říká místopředsedkyně think-tanku Vzdělávání21 Radka Wildová.
Z čeho by se skládala snazší část, takzvaná profesní maturita? A co by museli zvládnout maturanti, kteří se chystají na další studium na vyšší nebo vysoké škole? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Petr Gazdík: Chceme maturitu, kterou si student může dělat už v průběhu studia. Zvýší to motivaci
Maturity by podle pedagogů a školských asociací měly víc odpovídat aktuálním trendům ve vzdělání. „Chceme maturitu pojmout jako středoškolské minimum,“ vysvětluje ministr.
-
Petr Gazdík: Škola by měla reagovat na měnící se svět, aby děti získaly vědomosti potřebné pro život
Petr Gazdík je původní profesí učitel matematiky a zeměpisu. Prosazuje, aby děti ve škole získaly vědomosti a dovednosti, které v životě skutečně využijí.
-
Na děti netlačte, úspěch u přijímaček letos závisí na rodinném zázemí, tvrdí odborník na vzdělávání
V Česku začínají přijímací zkoušky na střední školy, na přijímačky letos mají školáci jen jeden pokus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.