Družstevní záložny

21. prosinec 2011
Peníze nikdy nespí
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Peníze. Ilustrační foto

Jako nejznámější správce našich peněz známe banky. Existují však i jiné finanční domy, které nabízejí stejné nebo alespoň podobné produkty. Například družstevní záložny, v obecné češtině kampeličky. Co jsou zač?

Družstevní záložna, nebo chcete-li kampelička, je družstvo, které se zabývá příjmem vkladů, poskytuje půjčky a další peněžní služby. Podobně jako banky. Ale zatímco zákazníky klasické banky jsou klienti, u záložen jsou to členové.

Členem družstva se může stát ten, kdo podepíše přihlášku, složí členský vklad, případně zaplatí zápisné nebo vstupní vklad. Důležité je, že pouze členové družstva můžou využít služeb záložny. Samozřejmě stejně jako v bankách, i v záložnách se při zakládání každého účtu podepisuje smlouva o běžném nebo vkladovém účtu.

Konkrétní výhody té které záložny vyplývají ze stanov každého družstva, například právo na informace o hospodaření záložny, právo účastnit se členské schůze a klást otázky přímo nejvyšším představitelům záložny. A jsou peníze v družstevní záložně dostatečně chráněné proti zpronevěření? Už nějakou dobu spadají kampeličky pod regulaci České národní banky, která také vydává povolení o jejich působení na území republiky.

autor: nib
Spustit audio

Více z pořadu