Dronům patří budoucnost. Čeští odborníci se zaměřují především na vývoj jejich inteligence

Řízení dronu
Řízení dronu

Česko není zemí, kde by továrny chrlily statisíce dronů. Přesto se tu bezpilotní letadla vyrábí, a to pro celý svět. Češi se specializují na programování nejrůznějších aplikací pro drony nebo na vývoj bezpilotních letadel.

V Plzni vytvořili takzvaný Dronet, který poskytuje zázemí začínajícím vývojářům dronů a všeho, co s nimi souvisí. Právě tam vyvinuli program, který pomocí fotek pořízených drony hlídá stav mostů.

Dron z bezpečné vzdálenosti nafotí jednotlivé praskliny, a speciální software pak dokáže s milimetrovou přesností porovnat snímky stejného místa v určitém časovém odstupu a zjistit vývoj praskliny.

Na takovéto úkoly se používají takzvané multikoptéry, tedy elektrické drony se čtyřmi nebo i více vrtulemi. Laikům se budou zdát velmi podobné jako drony z hračkářství.

Dron

Dron, nebo bezpilotní letadlo?

Dron ale může být i klasické letadlo s křídly, které pouze nemá pilotní kabinu. Pilot totiž sedí dole na zemi. Letadlo je řízené z ovládací jednotky umístěné v jakémsi kufru, který váží přibližně padesát kilogramů, tedy skoro víc než samotné letadlo.

Čtěte také

Jsou v něm hlavně těžké baterie na zálohování elektřiny,“ vysvětluje v hale v pražském Radotíně, kde se drony montují, Ladislav Semetkovský.

„Jde vlastně o mobilní řídící stanici. Na levém monitoru se zobrazují informace o letadle a na pravém jsou v reálném čase záběry z kamery umístěné na letadle,“ popisuje spolumajitel společnosti Primoco UAV.

Čtěte také

Vrtulových letadel s benzínovým motorem tu vyrobí padesát ročně, tedy každý týden jedno.