Drátů se nemusíš ani dotknout, abys přišel k úrazu. Co dělat při zásahu elektrickým obloukem?
Na čtyři stovky lidí zasažených elektrickým proudem ošetří lékaři každý rok, v polovině případů dětí. Nejčastěji si zranění odnesou z vlakových nádraží, k úrazu elektrickým obloukem mohou přijít i bez kontaktu s dráty. „Dojde k zásahu vysokou teplotou a pacient padá, často leží na zemi v bezvědomí. Je třeba postupovat podle standardních postupů zajištění základních životních funkcí, zajištění dýchacích cest a zavolat záchrannou službu,“ vysvětluje lékař Robert Zajíček.
Související
-
„První pomocí nelze ublížit.“ Obavami z pomoci provede operátor tísňové linky, ubezpečuje záchranář
Kolapsy z horkého počasí nebo tonutí u koupališť skýtají v létě rizika nejčastěji. Třetina lidí se přitom bojí poskytnout první pomoc ze strachu, aby neublížila.
-
Jednoduché zákroky se může každý naučit, říká Marek z Červeného kříže. Jak poskytnout první pomoc?
Při úrazech a nehodách často rozhodují o životě minuty. A tedy i včasná a správně poskytnutá první pomoc. Na její důležitost upozorňuje každý rok světový Den první pomoci.
-
První pomoc na ulici? Čím více je lidí, tím spíš nikdo nepomůže. Vystupte z davu, apeluje záchranář
Marek Dvořák je nejen urgentním lékařem, ale také oceňovaným influencerem. Na svém Instagramu radí, jak se správně zachovat v situacích, kdy jde o záchranu lidského života.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.