Dozorčí rady, pravomoci, odměny

28. květen 2002

Většina velkých podniků má své dozorčí rady. Jaké jsou jejich pravomoci, jak mohou členové dozorčích rad zasáhnout do hospodaření firmy a co za svou činnost dostávají? V českých podnicích v podstatě existují dva modely řízení - anglický a německý - a od nich se také odvíjejí pravomoci dozorčích rad. Zatímco u anglického modelu dozorčí rada skutečně jenom kontroluje chod podniku, v případě německého má i některé výkonné pravomoci.

Víšková: U německého modelu řízení, který je uplatňován například u energetických distribučních společností, u ČEZu a podobně, dozorčí rada rozhoduje o důležitých investicích a o opravdu závažných záležitostech.

Vysvětluje mluvčí Fondu národního majetku Jana Víšková. Členy dozorčích rad, jak dodává, volí valná hromada společnosti na návrh jednotlivých akcionářů.

Víšková: Počet zástupců v dozorčí radě se odvíjí od velikosti toho kterého akcionáře a za stát navrhují své zástupce příslušná ministerstva, spolu s Fondem národního majetku.

Jednu třetinu dozorčí rady by měly tvořit zástupci zaměstnanců. Většina členů rad má také nárok na odměnu.

Víšková: Těmto zástupcům přísluší měsíční odměna, podíly na zisku, pokud společnost podíl rozděluje a jiné požitky. Od 1.4.2002 platí novela zákona o střetu zájmů, který v podstatě vylučuje, aby zástupci státu v orgánech společnosti pobírali měsíční odměny a další požitky.

Zástupci ostatních akcionářů tedy mohou dostávat nejen odměny, ale mají třeba k dispozici i služební auta, mobilní telefony a tak podobně. Jsou také odpovědni akcionářům, že podnik funguje podle jejich představ.

Víšková: Jestliže by svým jednáním způsobili nějakou škodu nebo nerozhodovali správně, tak mohou být v podstatě stíháni. Státní zaměstnanci ručí pouze do čtyř a půl násobku svého platu, ale osobní odpovědnost nesou. Přispívají-li ke zdárnému chodu společnosti a ta generuje zisk, tak mohou dostat podíly na zisku.

autor: alh