Dostali sportovní fanoušci přednost před školáky? Jde o pilotní projekt, nesouhlasí hlavní hygienička

Část české veřejnosti viditelně zanedbává protiepidemická opatření. Dá se očekávat zpřísnění kontrol? A je nutné otevírat fotbalové stadiony pro fanoušky dříve než střední školy pro studenty a učitele? Tomáš Pancíř se ptá hlavní hygieničky ČR Pavly Svrčinové.

Co byste chtěli udělat s výdejními okénky? 

Máme naplánováno otevření venkovních teras restaurací, kde budou přesně nadefinovány podmínky.

Jestli jsem se dobře díval do plánů, je to až ve čtvrtém balíčku. Uvažujete, že byste to urychlili?

Situace se vyhodnocuje a také se díváme kolem sebe. Počítali jsme, že zhruba koncem května nebo začátkem června by se terasy otevřely.

A když vidíte, co se děje u okének, tak uvažujete, že byste to udělali dříve?

Samozřejmě i toto vyhodnocujeme. 

Je tedy reálné, že by to bylo příští týden?

To určitě ne, musíme všechno zhodnotit a napoví nám epidemiologická data.

Kontroly v kadeřnictvích

Od příštího týdne by se mělo kontrolovat, zda mají zákazníci v kadeřnictvích a dalších otevřených službách test na koronavirus…

Čtěte také

Budeme samozřejmě kontrolovat i dodržování dalších opatření – například jestli počet zákazníků a obsluhy na metry čtvereční je dodržen. Namátkově si můžeme nechat předložit test, který by měl mít zákazník s sebou. Seznamy zákazníků ale pro kadeřníky nevyžadují nic specifického, protože tyto služby jsou na objednávku a kadeřník si vaše jméno zapíše do nějakého bloku. Tyto záznamy nám stačí. Budeme je ale využívat jen v případě, že se bude jednat o epidemiologické šetření. Jinak budeme kontrolovat pouze nastavená režimová opatření. Kontrolních orgánů na kontroly vyrazí víc.

Aktuálně se řeší otevření obchodů, zítra se k tomu vrátí vláda. Budete trvat na tom, že se obchody otevřou až ve chvíli, kdy týdenní počet nakažených klesne pod 100 na 100 tisíc obyvatel?

Tohoto čísla se stále držíme, ale samozřejmě vyhodnocujeme i trendy, co se týká pozitivity testů.

Je možné, že by se obchody otevřely od pondělka? Je to ve hře, nebo je to zcela nemožné a odloží se to o pár dnů?

Uvidíme, co se stane dál. Nechala bych to na zítřejším jednání vlády, která bude rozhodovat, ve hře je to i to. Obě varianty jsou ve hře.

Čtěte také

Na stadion jen za přísných podmínek

Na jedné straně se debatuje o tom, zda otevřít obchody, na druhé straně budou moct o víkendu tisíce fanoušků vyrazit na prvoligové stadiony. Proč dostali fotbaloví a hokejoví fanoušci přednost před žáky středních a vysokých škol, před zákazníky obchodů nebo před návštěvníky divadel?

Žádnou přednost nedostali. Jsou to pilotní projekty, kdy kapacita hal není naplněná ani na 10 procent a jsou tam nastavená přísná pravidla. Člověk musí přijít s testem, který byl odebrán zdravotnickým personálem, musí vyplnit sebereportovací dotazník, je mu změřena teplota, je poučen, že se v případě potíží musí dostavit na hygienickou stanici, musí mít roušku, není povolena konzumace potravin, je veden seznam všech návštěvníků a všichni jsou pod přísným sledováním.

Celý rozhovor s Pavlou Svrčinovou si můžete kdykoliv poslechnout ze záznamu.

autoři: Tomáš Pancíř , als
Spustit audio

Související