Do konce února se mohou zájemci přihlásit ke studiu romistiky na Univerzitě Karlově
Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se letos pro zájemce opět otevře bakalářské studium romistiky. Celoevropsky unikátní pracoviště, které v Praze poskytuje komplexní vzdělávání o jazyce, historii a kultuře Romů u nás i ve světě vzdělává nové romisty už od roku 1991.
Studium na pražské romistice se skládá ze tří hlavních oblastí. Vysvětluje jedna z vyučujících, doktorka Markéta Hajská:
Čtěte také
„Je to romský jazyk, to znamená takzvaná slovenská romština, romská historie a romská kultura. Ta kultura zahrnuje předměty, jako je třeba romské umění, romská hudba, věnujeme se také romské literatuře.”
Jazyk tvoří hned od začátku podstatnou část celého rozvrhu:
„V prvním ročníku čeká studenty osm hodin týdně romštiny, takže vlastně očekáváme, že za ty tři roky bakalářského studia jsou studenti schopní se plně dorozumět romsky.”
I z důvodu intenzivní výuky romštiny má studium pouze prezenční formu:
„Zájemci se často ptají, jestli neotevíráme i večerní nebo externí formu studia. Ne, jedná se pouze o denní studium.”
Pražská romistika mezi dalšími univerzitními pracovišti vyniká svou multidisciplinaritou. Výuka se tak skládá z široké palety předmětů:
„Kromě těch základních předmětů, jako jsou Romská gramatika a Dějiny Romů, tady máme předměty jako Romština - společnost a kultura, která se zabývá romštinou v různých situacích. Potom Romský holokaust, který se zabývá situací Romů hlavně v Československu za 2. světové války. Já učím třeba předmět o olašských Romech a olašskou romštinu. Oblíbený je předmět i pro nestudenty oboru s názvem Romové, romistika a sociální práce, nebo právě Romské umění, etnologie romů a různé antropologie.”
Studiem romistiky mohou mnoho získat Romové i neromové:
Čtěte také
„V posledních zhruba 10 až 15 letech se hlásí jak romští, tak neromští studenti. Považujeme za velmi důležité, abychom měli i romské studenty. Snažíme se s našimi absolventy spolupracovat a zapojovat je například výuky romštiny, aby byla výuka možná i ze strany rodilých mluvčích. Ideálem je mít kolektiv, kde jsou studenti různého složení, kdy vlastně jedni obohacují druhé.”
Možnosti uplatnění absolventů romistiky jsou skutečně široké:
„Často si lidé říkají, co s romistikou, na co to bude? Většina našich studentů si už za studia nachází zajímavá pracovní uplatnění od neziskového sektoru po státní sektor, například na různých ministerstvech, na Magistrátu hl. města Prahy, kde nyní máme našeho absolventa na vysoké pozici. Řada našich absolventů našla uplatnění v médiích. Nevím vlastně o žádném absolventovi, který by si za posledních 20 let nemohl najít práci. Ani o jednom.”
Na všechny uchazeče o studium ale nejdříve čekají přijímací zkoušky.
„V posledních letech mají podobu ústní zkoušky. Uchazečů se ptáme na jejich motivaci ke studiu. Diskutujeme nad seznamem literatury, který přinesou. Máme tam povinné dva tituly, které by měli všichni přečíst. A potom volný seznam přečtené literatury k tématu. Dále jim dáváme takové obecné otázky, které se týkají zejména romské kultury.”
Přihlášky k bakalářskému studiu romistiky na Univerzitě Karlově je letos možné podávat do konce února.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Mzdy v Česku jsou nízké, minimální mzda 20 800 korun na důstojné živobytí nestačí, říká Prokop
-
Prezidentův řidič naboural opilý. Obvinila ho inspekce a vedení ochranky jej odstavilo z práce
-
‚Toto prohlášení škodí mírovým jednáním.‘ Trump vyčetl Zelenskému, že neuzná okupaci Krymu
-
Ani preventivní opatření nevyloučí šikanu na 100 procent, říká ministr Bek k případu v Hodoníně