Do fronty na vlek jen s rouškou a rozestupy. Jak bude vypadat letošní lyžařská sezona?

Vláda včera rozhodla, že se lyžařské vleky a lanovky znovu spustí nejdřív 12. prosince. Jak se na otevření provozovatelé skiareálů připravují? Hostem Tomáše Pancíře byl ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.

Počítáte s tím, že bude limitovaný počet lidí na sjezdovce nebo v areálu? 

Vycházíme z toho, že na sjezdovce je člověk v jakémsi „skafandru“. Budeme chtít, aby měl roušku, což je u lyžařů především šátek, který chrání nos a ústa. Budeme to chtít v místech, kde se lyžaři potkávají, především v řadách u lanovek a vleků. Při sjíždění dolů a při větších rozestupech než dva metry samozřejmě ne. 

Jízda dolů riziková není, soustředili jsme se proto na fronty. Máme dvě možnosti. Buď si management front, tedy koridory s odstupy dva metry, bude řešit skiareál sám, nebo ministerstvo zdravotnictví navrhlo systém, aby počet lidí ve středisku odpovídal kapacitám dopravního zařízení.

Počet lidí by se tedy neodvíjel od rozlohy sjezdovky, ale od kapacity vleků a lanovek?

Je to tak. 

Říkal jste, že problémem je hlavně čekání na lanovku. Dokážete ale nějak zabránit tomu, aby se netvořil onen známý chumel u lanovky a vleku?

Tento chumel budeme chtít korigovat prostřednictvím koridorů – tak, že to zaměstnanci provozovatele budou aktivně řídit, aby chumel nevznikl. Bude to chtít i odpovídající disciplínu ze strany zákazníků. 

O kolik může být v centru méně lidí?

Pokud dojde k číselným omezením, může to být na úrovni 25 nebo 30 procent návštěvnosti. To se týká lyžování. Omezeno samozřejmě bude stravování, na to máme tabulku PES. Je možné, že zákazníků takto ubude – například proto, že nebudou lyžovat až do tří, čtyř hodin, protože malé děti budou chtít jít do tepla. Sezona bude tímto poznamenaná, to víme.  

Jaké škody provozovatelé skiareálů očekávají? A co by pro české zimní areály znamenal zákaz lyžování v celé Evropské unii, který navrhuje italský premiér? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Tomáš Pancíř , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.