Do babyboxů bylo odloženo 134 dětí. Nejčastěji holčičky, informuje Ludvík Hess

20. únor 2016

Ludvík Hess – jméno člověka, který je pevně spojený s babyboxy. Tato síť zachytila už 134 dětí, přitom zatím poslední bylo odloženo v Karlových Varech.

„Čtyři děti byly odloženy letos, 130 během předchozích let,“ informuje Ludvík Hess v Hostu Radiožurnálu. Tím se statistikami nekončí. Do babyboxů jsou podle jeho slov nejčastěji odkládány holčičky. „O ty není zájem. Evidujeme 78 odložených holčiček, zatímco klučíků jen 56,“ uvádí.

Na českém území změnila postoj společnosti a státu ke svobodným matkám panovnice Marie Terezie. „Předtím bylo možné svobodnou matku i popravit,“ upozorňuje Ludvík Hess.

A když se zamýšlí nad současností, připomíná, že vůbec první obdoba babyboxů vznikla v Německu. „Ale říkám odpovědně, že jsem se neinspiroval Německem, ale spíš historií,“ tvrdí.

Jak však připomíná, babyboxy jsou jen jističe, pojistky pro případ krajní nouze. „Budu rád, když nebudou plodné,“ říká Ludvík Hess, který je přesvědčen, že většina dětí je odložena ze sociálních důvodů, se kterými jdou ruku v ruce i důvody psychické.

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.