Deníky ve stavu nouze II

Seniorka Vlasta: Covid se nám zatím vyhnul a doufám, že to tak bude nadále

10. prosinec 2020
Předchozí díl
Následující díl

„Určitě bude líp,“ vzkazuje seniorka Vlasta, která pro Radiožurnál od jara namlouvala svůj Deník v ve stavu nouze. Devětašedesátiletá Vlasta s manželem už v březnu dodržovala všechna opatření i doporučení a nevycházela za branku svého rodinného domu na Olomoucku. Jaký byl její rok 2020?

Jaro 2020: Teprve teď si všeho vážíme

„Náš syn nás nikam nepustí. Nějakou ponorkovou nemocí netrpíme, možná že manžel má jiný názor. Já ten pocit nemám,“ popisuje seniorka Vlasta Ondrušková, která bydlí s manželem a synem v rodinném domě v obci Štarnov na Olomoucku.

Čtěte také

Těšili se, že na jaře poletí na dovolenou do Egypta, pandemie covidu-19 jim ale plány zhatila. „V současné situaci to samozřejmě nejde. Nechci říkat, že jsme se moc těšili, ale určitá změna to je. Myslím si, že teď teprve si všeho vážíme.“

„Nevadí mi, že mám najednou o hodně delší vlasy, ze kterých mi lezou šediny. Najednou jsme zjistili, že umíme šít roušky. Znovu pečeme chleba, rohlíky,“ popisovala na jaře Vlasta. Ke komunikaci s rodinou využívala video hovory, ale i tak se jí stýskalo, zejména po malé vnučce, kterou často navštěvovala.

Léto 2020: Dovolenou jsme raději neplánovali

Hned jak to opatření umožňovala, vyrazila Vlasta autobusem na několik lékařských kontrol, které musela během stavu nouze odložit. „Dokonce jsme si dovolili zajet nakoupit do hobby marketu. Já hlavně kytičky a manžel si nakoupil něco do dílny. Samozřejmě jsme jeli v rouškách. Také jsem byla se synem nakupovat potraviny, bylo potřeba doplnit zásoby,“ popsala v deníku.

„Dovolenou s rodinou jsme raději už neplánovali. Já jsem nadále pracovala v Radě seniorů Olomouckého kraje. Připravovali jsme různé akce, například krajské sportovní hry. Byly moc úspěšné, zúčastnilo se 34 družstev,“ rekapitulovala svůj prázdninový program.

Podzim 2020: Věřím, že bude líp

S příchodem druhé vlny pandemie Vlasta s manželem opět přestala chodit do obchodů a posouvají kontroly u lékaře. „Hlavní je, že se nám v rodině a také v našem okolí covid-19 vyhnul, a doufám, že to tak bude nadále. Snažíme se dodržovat všechna potřebná nařízení, která nám doporučují nebo nařizují,“ shrnuje v deníku.

V určitém období, kdy hrozilo přeplnění nemocnic, jsem měla obavy.
seniorka Vlasta

Přestože se Vlasta během druhé vlny musela opět vzdát sociálních kontaktů, čas se jí rozhodně nevleče. „Mně to teda letí moc, potřebovala bych víc času,“ usmívá se seniorka, která spolupracovala třeba na soutěži Babička roku. „Protože se samozřejmě nemohlo sejít tolik seniorů, tak bylo natočeno s babičkami ve 14 krajích video. My jsme si to mohli prohlédnout 18. listopadu v papučích doma,“ popisuje.

Vlasta by si přála, aby lidé hlavně nepřehlíželi opatření. „Teď je potřeba, abychom ta potřebná opatření dodržovali všichni, abychom tu pandemii zvládli a bylo nám všem líp. A já věřím, že určitě líp bude.“

Spustit audio

Související