Deníky po stavu nouze

Maturantka Kristýna: Otázky jsme si kvůli opatření losovali v igelitové rukavici

Devatenáctiletá studentka posledního ročníku obchodní akademie se stejně jako ostatní maturanti 14. dubna dověděla, že maturity budou. Ani ne dva měsíce nato už si v jednorázové rukavici losovala otázku z ekonomiky a účetnictví. Zatím ví, že tyhle dva předměty zvládla. Čeština a angličtina Kristýnu čeká za hygienických opatření v pátek.

Deník ve stavu nouze

„Ráno vstanu tak, jak se mi chce. Občas kolem deváté, občas i později, protože mě nic časově netlačí a úkoly si rozvrhu na celý den.“

Čtěte také

Kristýna je v maturitním ročníku. V dubnu ví, že kvůli šíření koronaviru nebude psát slohovou práci. Jestli ji čeká sto maturitních otázek z češtiny, angličtiny, ekonomiky a účetnictví, stále netuší.

„Momentálně jediné, co teď víme o maturitách je to, že jsou zrušené slohové práce a jinak nevíme vůbec nic. A je to jeden velký otazník. Ta nejistota je určitě nepříjemná pro nás všechny. Spousta lidí spoléhá na to, že maturita prostě nebude.“

Deník po ukončení stavu nouze

„Maturity se konat budou. Jsem teď v kontaktu se spolužačkami a některé to psychicky nezvládají a propadají hysterickému pláči, to nepřeháním, popisuje Kristýna.

Tahle situace teď pro mě vůbec není jednoduchá. Jsem ve fázi, že to na mě dolehlo a začínám si uvědomovat, že jde do tuhého. Obávám se, že to spousta lidí nezvládne a že si to zopakujeme v září.“

Čtěte také

V polovině dubna už se ví, že maturity budou. Studentka obchodní akademie se nejvíc bojí účetnictví.

„Vypracováváme souvislý příklad: jsme nějaká firma a musíme zaúčtovat založení firmy, mezitím jsou příklady na velikost zásob. To musím vypočítat, zaúčtovat. Všechno navazuje na všechno, vyjmenovává.

Mezitím jsou nějaké obchodní dopisy. Už na sobě cítím, že z toho trochu vypadávám a začínám mít mezery. Jak už jsem vypadla z režimu a neúčtuji každý den, nedělám ty dopisy obden. Z toho mám největší strach.“

Kvůli koronaviru se letos maturity konají asi o měsíc později. Samozřejmě za přísných hygienických podmínek

Do školy se Kristýna podívala po dvou měsících v polovině května.

„Paní ředitelka vytvořila harmonogram a rozdělila nás po patnácti lidech. Stanovila nám konkrétní data, kdy se můžeme dostavit do školy. Jsme tam na dvě hodiny. Jedna vyučovací hodina má devadesát minut. Před maturitou budeme ve škole třikrát.“

Studenti čtvrtých ročníků se ve škole učí jen předměty, ze kterých maturují. Přímo ve třídách mít roušky nemusí.

„Máme antibakteriální mýdla na toaletách, v každé třídě máme sprej s dezinfekcí a lavice jsou od sebe rozestavěny. Měly by to být dva metry, ale to asi nejsou, všímá si Kristýa.

A při vstupu do školy jsme museli odevzdat podepsané prohlášení o tom, že nejsme nemocní nebo jsme nepřišli do kontaktu s nemocnou osobou a museli jsme u sebe mít dvě roušky a igelitový pytlík na výměnu roušek.“

Deník po rušení nejtvrdších opatření

„Teď se nacházím v budově školy, mám za sebou první maturitní zkoušku. Konkrétně z účetnictví. Šla jsem hned jako druhá v osm hodin a uvidíme, jak to půjde dál. Zatím z toho mám dobrý pocit. Přijde mi, že paní profesorky jsou moc hodné,“ namluvila pro Radiožurnál Kristýna 10. června.

Čtěte také

Na slavnostní zahájení ústních maturit nešla kvůli opatření celá třída, ale jen čtyři zástupci. Při losování maturitních otázek se používá rukavice.

„Při vstupu do třídy jsme povinni si umýt ruce, vydezinfikovat je, nandat si igelitovou rukavici a tou saháme do pytlíku, kde losujeme otázku. Tento rok jsou dvě potítka a vždycky se to jedno dezinfikuje po žákovi, který se tam připravuje.“

Kristýna měla po účetnictví ještě ekonomiku. Už ví, že má polovinu maturity za sebou – dostala zatím trojku a dvojku: „My jsme právě měli vyhlášení maturitní zkoušky, konkrétně dvou částí a většina nás uspěla, ale našli se i tací, kteří to nezvládli.“

Kristýna dostala nakonec na maturitním vysvědčení pět známek. Z praktické zkoušky 2, čeština 2, angličtina 2, ekonomika 2 a z účetnictví 3.

Spustit audio

Související