Daniel Hutňan

31. leden 2012

V úterý byl hostem Radiožurnálu speleolog Daniel Hutňan, se kterým se posluchači mohli pomyslně vydat na výlet zaplavenými jeskyněmi poloostrovu Yucatán. Jak spolu s Miroslavem Manhartem objevil čtvrtou nejdelší jeskyni na světě? I na to se ptal moderátor Jan Pokorný.

„Poloostrov Yucatán je velmi bohatý na jeskyně. Nově bylo objeveno 920 kilometrů jeskyních chodeb,“ začíná své vyprávění Daniel Hutňan, kterému se podařilo objevit dvě dlouhé jeskyně a následně také spojení mezi nimi.

„O spojení obou systémů jsme se pokoušeli asi dva roky,“ popisuje s tím, že nakonec ho našli v podobě úzkých chodeb. „Jedná se o opravdu úzké jeskyně, kterými se protlačí jen jeden člověk. Někdy jsme také museli sundat výstroj,“ vzpomíná a uznává, že během objevování zákoutí jeskyň cítil respekt. „Je to prostředí, kde nejste doma, a podle toho se musíte chovat,“ domnívá se.

Po objevení jeskyně následuje její mapování, jehož hlavní součástí je zakreslení polygonu. „Natáhneme jeskyní šňůru, která nám pomůže trefit ven, ale také podle ní měříme hloubku, délku a všímáme si zajímavých věcí v jeskyni. Zapisujeme a zakreslujeme přímo pod vodou na speciální voskový papír,“ nastiňuje.

Daniel Hutňa s moderátorem Janem Pokorným před vysíláním Hosta Radiožurnálu

Jak se plave v úzkých jeskyních? A jak se potápěč naučí nezmatkovat a udržet psychickou rovnováhu? Lákají ho ještě české a slovenské jeskyně? Nejen to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Danielem Hutňanem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.