Další krok uvolňování: otevírají se zahrádky, setkávat se může víc lidí. Co je třeba respektovat?

17. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zahrádka kavárny v Praze.

Vláda díky zlepšení situace okolo šíření koronaviru povolila otevření zahrádek restaurací, kaváren nebo barů. Pro návštěvu zahrádky je ale potřeba mít potvrzení o očkování proti nemoci covid-19, o jejím prodělání, anebo negativní výsledek testu na koronavirus. „Každý z nás by měl být zodpovědný a dodržovat opatření. Kontroly budou ze začátku časté a přísné,“ myslí si prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Na zahrádky s potvrzením

Pro provozování zahrádek platí přísné podmínky: spolu smí sedět u stolu maximálně čtyři hosté s výjimkou členů jedné domácnosti. Mezi stoly musí být rozestupy a hlavně je nutné mít potvrzení o očkování, o prodělání nemoci covid-19, nebo negativní test na koronavirus.

Provozovatelé restaurací nejsou od toho, aby lustrovali zákazníky, ani provozně to nejde zajistit. Kontroly budou na policii a hygieně,“ upřesňuje Stárek.

Restauratéři musí také zajistit dostatečné rozestupy mezi stoly, dostatečnou vzdálenost od kolemjdoucích nebo ulice. „Doufáme, že města budou vstřícná a umožní provozovnám zvětšit zábor. Odstup od komunikace je složitější, v případě zahrádek přímo na chodníku to může být zásadní omezení, ale uvidíme, jak to dopadne v praxi,“ uvažuje šéf restauratérů.

Uvolnění společenského života

Uvolňují se také pravidla společenských aktivit. Setkat se smí deset lidí uvnitř a padesát venku. Všichni musí mít nasazený respirátor, nebo roušku s vyšší ochranou. A taky je potřeba, aby byli všichni otestovaní, případně aby za sebou měli kompletní očkování proti koronaviru, případně nemoc covid-19 prodělali v posledních devadesáti dnech.

Na celém vnitřním sportovišti smí být maximálně deset osob. Na jednu osobu musí vycházet patnáct metrů čtverečních plochy. Je možné trénovat ve skupinách po dvou – takže třeba bojové sporty ve dvojici, volejbalový trénink, povolené je i tančit v páru.

Je také možné cvičit jógu, pilates nebo jiné skupinové cvičení, při kterém je každý na své podložce. Nutností jsou dvoumetrové rozestupy. Při cvičení je potřeba mít nasazený respirátor nebo roušku s vyšší ochranou. Výjimku mají jen trenéři a ti, co se připravují na nějakou soutěž nebo zápas.

Zoologické zahrady a školy

Zvětšuje se také počet lidí, kteří mohou navštívit venkovní expozice zoologických a botanických zahrad. Otevřou se až na padesát procent obvyklé kapacity. Ministerstvo zdravotnictví ale doporučuje zahradám, aby měly k dispozici rezervační systémy pro vstup do areálů a lidé se nehromadili před pokladnami ve frontách.

Všechny děti z prvního stupně se také vrací do základních škol bez rotační výuky. Do lavic se vracejí v některých regionech i všichni žáci z druhého stupně a studenti nižších ročníků víceletých gymnázií.

Žáci už berou testování jako samozřejmost, většina s tím nemá žádný problém. Některé školy přecházejí z antigenních testů na PCR formou takzvané velké zkumavky: odeberou se vzorky slin z celé třídy a teprve v případě, že by vykázaly pozitivní přítomnost covidu-19, otestuje se každé dítě zvlášť.

autoři: Petr Král , Anna Macků , Šárka Škapiková ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová