Covid-19 jako nemoc z povolání. Jak probíhá schvalování žádostí o odškodné?
Stoupá počet lidí, kteří chtějí covid-19 uznat jako nemoc z povolání, aby dosáhli na odškodné. Obracejí se kvůli tomu na Střediska nemocí z povolání. Na posuzování žádostí se podílejí i krajské hygienické stanice. „Ověřujeme, zda osoba v rozhodném období prováděla práci v úzkém kontaktu se zdrojem nákazy. Šetření probíhá distančně, schválení žádosti se snažíme stihnout do 60 dnů,“ upřesňuje Kateřina Forysová, vedoucí Odboru hygieny práce hygienické stanice Libereckého kraje.
Co musíte splnit, aby vám stát uznal nákazu covidem-19 jako nemoc z povolání, se dozvíte na webu MInisterstva zdravotnictví.
Související
-
Šíření nakažlivé nemoci je trestný čin, varuje Hamáček. Karanténu a izolaci budou hlídat policisté
Policisté budou nově kontrolovat, jak lidé dodržují karanténu nebo izolaci. Oznámil to ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD a ministr zdravotnictví za hnutí ANO Jan Blatný.
-
Z hlediska nakažlivosti nám mutace zavaří, ale závažnost nemusí být horší, říká anesteziolog Balík
Jsou další zpřísnění opatření potřeba? Jak situaci mění britská a jihoafrická mutace? Tomáš Pancíř se ptal Martina Balíka, anesteziologa z Všeobecné fakultní nemocnice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.