Čolci jako hazardní hráči. Čeští vědci tři roky sledovali jejich chování, teď přicházejí s překvapivým zjištěním
Čeští vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd tři roky zkoumali, jak se čolek, malý obojživelník, přizpůsobuje klimatickým změnám. Výsledky jejich studie teď zveřejnil časopis Functional Ecology. Vědci totiž zjistili, že čolci mají zajímavou strategii, jak reagují na teplotní rozdíly mezi jednotlivými ročními sezónami…
Zatímco někteří živočichové mají jedinou optimální variantu, ke které se snaží všichni jedinci co nejvíc přiblížit, čolci jich ve své populaci vyzkouší co nejvíc.
„Zaměřili jsme se na studium rychlosti metabolismu a spontánní pohybové aktivity čolků,“ popisuje Lumír Gvoždík z Ústavu biologie obratlovců, jak probíhal výzkum českých vědců.
„Jak rychlost metabolismu, tak spontánní pohybová aktivita čolků závisejí na podmínkách prostředí. Za určitých podmínek je pro čolky výhodné mít rychlý metabolismus, za jiných podmínek naopak metabolismus nízký. Totéž se týká i pohybové aktivity. Když se pohybujete rychleji, máte větší šanci najít potravu nebo partnera k páření, ale zase to může přilákat predátory.“
Diverzifikace rizika
Chování čolků vědci sledovali prostřednictvím videokamer a speciálního softwaru, který zaznamenává mimo jiné polohu živočicha.
Je to, jako když investor diverzifikuje své portfolio nebo jako když hazardní hráč nevsadí vše na jediné číslo.
Lumír Gvoždík
A v čem je jejich objev tak důležitý? „Nikdo se dosud nezabýval opakovatelností sezonní změny,“ zdůrazňuje Lumír Gvoždík pro Radiožurnál. „Náš experiment je unikání, protože jsme zjistili, že jedinci se nesnaží přizpůsobit optimální hodnotě, ale jejich odpověď se diverzifikuje. Tentýž jedinec se každý rok přizpůsobuje sezonní změně jinak – jako když investor diverzifikuje své portfolio nebo jako když hazardní hráč nevsadí vše na jediné číslo.“
Související
-
Obyvatele jihovýchodní Asie začali ohrožovat nebezpeční hadi
V Thajsku, Malajsii nebo Indonésii prudce přibývá případů, kdy se lidem dostávají do bytů nebezpeční hadi. V thajské metropoli proto funguje speciální odchytová služba.
-
Kam chodí zvířata spát? K ochraně živočichů vědci používají nejmodernější monitorovací technologie
Uprostřed lesů na nepálsko-indickém pomezí žije kolem jednoho až dvou tisíc pand červených. Pár z nich vědci odchytili, aby je mohli sledovat na každém kroku.