Co se děje za holandskými okny?
Oko - do duše okno - praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon!
Při návštěvě přátel jsem se o tom na vlastní oči přesvědčila. Než jsem dostala až k jejich bytu v jihoholandském Wageningenu, měla jsem dokonalý přehled o tom, kolik koček chovají sousedé a co právě vaří k obědu. Aha, asi se přistěhovali teprve nedávno a ještě se nestihli zařídit, pomyslela jsem si. Ovšem tento můj názor trval pouze do okamžiku, než jsem byla sama usazena do místnosti připomínající obří výlohu obchodního domu. Přiznám se, že pocit vystaveného exponátu, který může kdokoliv z ulice pozorovat, mi zrovna 2x příjemný nebyl a připadala jsem si téměř jak nahá...
Vysvětlení, proč si rodáci ze země tulipánů záměrně nechávají nahlédnout do svého soukromí, je hned několik. Přátelé tvrdí, že je to dáno jejich povahou. Nizozemci zkrátka potřebují mít přehled o tom, jak si žije jejich okolí, nechtějí, aby jeden před druhým něco skrývali, aby náhodou neměl někdo více než ostatní...Vztaženo k českým dějinám, jsou v tomto ohledu trošku "předrevoluční". Dle názoru jejich spolupracovníka Marka tento fakt souvisí s náboženstvím. Protestantské národy obecně, na rozdíl od katolíků, nechávají prostě okna otevřená světu. Další domněnka je, že okna bez záclon jsou důsledkem daně ze záclon. I když byla zrušena, obyvatelé se k tomuto zvyku už nikdy nevrátili.
Ať tak nebo tak, okna zcela odhalená nebo zahalená jen tak vyzývavě způlky, patří k Holandsku jako větrné mlýny. Výjimkou není ani Amsterodam. I když některá tamní okna, ve kterých se vystavují polonahé ženy a dívky, by byla námětem zase na trochu jinou reportáž...
Tato reportáž se uchází o vaši přízeň v soutěži Zápisníku zahraničních zpravodajů. Pro své hodnocení můžete využít známkování pod textem - systém je stejný jako ve škole. Reportáže zaslané v druhém kole soutěže můžete hodnotit v květnu 2009. Další informace uslyšíte ve vysílání ČRo 1 - Radiožurnálu každou sobotu a neděli po 10. a 22. hodině.