Co předcházelo událostem v srpnu 1968
Brežněv označil Pražské jaro za kontrarevoluci. Využil dopisu 99 pragováků
Pražským jarem vygradovaly snahy československých komunistů o reformu společnosti. Cílem byl takzvaný socialismus s lidskou tváří. Komunistické strany v Sovětském svazu a dalších zemích východního bloku ale dění v Československu znepokojovalo.
„Začala panovat obrovská obava, že by jakákoliv alternativní cesta Československa mohla znamenat narušení socialistického tábora, nedej bože neutralitu, vystupování z Varšavského paktu. Dubček a spol. byli pod tlak nejen Sovětského svazu, ale i těch spřátelených států,“ říká historik Michal Stehlík.
Další socialistické země už na jaře 1968 na schůzce v Drážďanech daly najevo, že se jim vývoj v Československu nelíbí. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu soudobých dějin reformní komunisté v čele s Alexanderem Dubčekem nedokázali odhadnout, jak daleko mohou změny v Československu jít.
Co předcházelo událostem v srpnu 1968

Mladí lidé šíleli, když v roce 1965 mohl navštívit Československo americký básník Ginsberg a stal se králem majálesu. Znamenalo to, že komunistický režim ztrácí sílu a prosazují se v něm reformní komunisté, kteří se snaží o jeho demokratizaci, nikoliv však odstranění. Seriál Jaroslava Skalického je právě o událostech, které předcházely srpnu 1968.
„Po zrušení cenzury a uvolnění poměrů se společnost velmi dynamicky a rychle vydá dál než za představy reforem,“ říká.
Brežněvovské vedení Sovětského svazu nakonec celé reformní hnutí v Československu označilo za kontrarevoluci. Otevřelo si tak cestu k vojenskému zásahu. Využilo k němu i takzvaný dopis 99 pragováků.
Zaměstnanci podniku Auto Praga v Praze a jejich rodinní příslušníci v něm kritizovali poměry v Československu. Sovětský svaz byl podle nich naopak zemí, na kterou se lze obrátit v nouzi nejvyšší.
Když v roce 1971 na sjezdu už normalizované KSČ v čele s Gustávem Husákem promluvil sovětský vůdce Leonid Brežněv, pragováky pochválil.
Související
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.