Člověk se musí vymalovat z posmutnělých zážitků, aby měl sílu malovat životní jas, shrnuje svou tvorbu Jiří Anderle
Malíř a grafik Jiří Anderle oslavil pětaosmdesáté narozeniny, maluje nový cyklus obrazů a píše knihu. Mým dominantním tématem je lidská tvář. Cítil jsem se poctěn, když jsem mohl v holičství mydlit chlapy z rakovnických fabrik. Viděl jsem jejich tváře z bezprostřední blízkosti a v každé z nich četl její osud, vzpomíná. V tom holičství jsem vyslechl taje! Od dětství jsem byl stále něčím fascinován. S vnímavým talentem se člověk narodí, uvažuje. Jak zachycuje výrazy ve tvářích?
Související
-
Smlouva s ďáblem je věčná. A můj Faust možná nikdy nevyjde, říká výtvarník Petr Sís
Hlavními postavami jeho ilustrací bývají lidé, kteří rádi objevují svět: individualisté, kteří hledají dobro. Galileo, Darwin nebo třeba Exupéry… a pak je tu doktor Faust.
-
Moje tvorba, to je arteterapie, přiznává Joska Skalník
Na vznik Jazzové sekce a na Václava Havla vzpomíná výtvarník a grafik Joska Skalník, který připravuje svůj audiovizuální deník.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?