Čínské triády
Jedny z nejnebezpečnějších zločineckých organizací představují čínské triády. Působí v každé zemi, kde žije čínská komunita. Prakticky tak v současnosti zasahují celý svět. Nezdaněné asijské zboží prodávané za nízké ceny likviduje domácí konkurenci v řadě zemí. Rejstřík zločinů, kterých se triády dopouštějí, je však mnohem pestřejší.
Triáda je pojem používaný pro čínský organizovaný zločin. Původně šlo však o tajné společnosti, jejichž počátky jsou spojeny s bojem proti císařské dynastii Mandžuů, která svrhla vládnoucí Mingy a dosedla roku 1674 na čínský trůn.
"A jsou spojeny s klášterem, který je dodnes velmi dobře znám, s klášterem Šaolin, kde se mniši cvičí v bojových uměních" říká odborník na Asii Milan Slezák.
Mandžuové se síly a schopnosti mnichů zalekli a klášter zničili. Pět přeživších je považováno za zakladatele triád. Samotné slovo podle jedné z verzí symbolizuje tři základní čínské síly - nebe, zemi a člověka.
Tajné společnosti měly podle Rudolfa Fürsta z Ústavu mezinárodních vztahů svou hierarchii. "Měly své zasvěcovací obřady a rituály, měly svojí zvláštní etiku. Prováděly konspirativní činnost, snažily se podporovat místní rolnická povstání proti Mandžuům, podporovaly povstání proti cizincům ze Západu."
S triádami měl své vztahy také Sunjatsen - první čínský prezident. Jeho vlastní tajná organizace měla podobnou strukturu jako triády. Ve spojení s triádami byl také Čankajšek. V té době se však původní cíle ztrácejí a triády začínají sehrávat jednoznačně negativní roli. Ke zlomu dochází vlastně až po vzniku Čínské republiky v roce 1912, kdy triády nemusely působit v ilegalitě, protože v Číně vznikly politické strany. Triády postupně degenerovaly, až se z nich staly zločinecké organizace.
Pole působnosti je obdobné jako u každé jiné mafie - obchod s drogami, pašování lidí, podporování prostituce, vydírání, kontrola heren.
"Za komunistického režimu se triádám příliš nedařilo, takže byly vytlačeny v podstatě do periferií. Uchytily se hlavně v Hongkongu, Macau a na Tchajwannu. Tím, jak došlo k reformám v Číně, ožil také organizovaný zločin v Číně," podotýká sinolog Rudolf Fürst. Od konce 80. let čínské triády stále více expandují do zahraničí, kromě oblastí jihovýchodní Asie a tradiční severní Ameriky obsazují také evropské teritorium.
Podle Milana Slezáka z Hospodářských novin dovedou být čínské gangy velmi kruté: "Vynalézavost čínská, jak člověka trápit, je opravdu velmi stará stejně jako vynalézavost čínská, pokud jde o to, jak zvýšit lidské požitky. Poprava pomalou smrtí, která je velmi odporná, je stará 2000 let."
Čínské triády fungují na podobných principech jako jiné mafie, členská základna se utváří především na klanovém a dialektovém principu. Názvy jednotlivých triád jsou často velmi poetické. "Nejslavnější triády jsou Zmijí hlavy nebo Hadí hlavy. Další známá taková skupina má zajímavý název K14, což je adresa, na které bydlil Čankajškův generál, který verboval síly pro boj proti komunistům. Mimochodem já jsem řekl, že je zajímavý, ale na ty klasické čínské názvy nemá. Existují skupiny zvané Měděný koně, Zelené lesy a pak byly ještě povstalecké oddíly, které si říkaly Rudá obočí. Z tohoto hlediska je to málo vynalézavé," dodává Milan Slezák.
Mimochodem Hadí hlavy údajně zcela ovládli Sdružení čínských podnikatelů a obchodníků působících v České republice. Triády se zcela přizpůsobily světové ekonomice a žijí s ní v symbióze. V oblasti nelegální migrace Europol odhaduje, že ročně triády do Evropy dopraví mezi 100 a 200 tisíci čínských emigrantů. Vezmeme-li v úvahu, že za propašování jedné osoby inkasují čínské gangy až 10 tisíc dolarů, přináší pašování Triádám miliardové zisky. Daňové úniky, padělání značkového zboží, nezákonné rozmnožování hudební, filmové produkce a počítačových programů je dalším obrovským zdrojem příjmů.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Analytik Šlerka: Umělá inteligence a propaganda? Na sociálních sítích vidíte válku, která se nestala
-
Nepoctiví dodavatelé energií klientům zakazují odstoupení od smlouvy. ‚Je to nezákonné,‘ říká úřad
-
Desetitisíce Srbů v Bělehradu požadovaly předčasné volby. Podle Vučiče za protesty stojí cizí mocnosti
-
Romancov: Věčný mír v Evropě skončil, vracíme se do násilného prostoru. Ignorovat válku je zhoubné