Chodí za mnou děti pořezané, přemýšlejí i o sebevraždě, varuje školní psychoterapeutka Březinová

27. červen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Sebepoškozování | Foto: Shutterstock

Poslechněte si celé Hovory Tatiany Čabákové

O tom, že se psychický stav dětí po covidové pandemii velmi zhoršil, varují odborníci už dlouho. Přidává se i školní psychoterapeutka Jana Březinová. „Děti už za mnou nepřicházejí s běžnými problémy – s vrstevnickými spory, s tím, že si nevědí rady s písemkou, případně, že dostali pětku a doma na ně možná čeká nějaký trest. Jejich psychický stav se tak zhoršil, že přicházejí v opravdu vážném stavu,“ říká v pořadu Hovory.

„Chodí za mnou děti pořezané a s myšlenkami, že ukončí svůj život. Přicházejí s opravdu dramatickými situacemi z rodin, kdy je rodiče téměř vyhodili z domu apod. Přes mou dlouhou praxi mě to neustále překvapuje a situace se dál dramatizuje a horší,“ dodává psychoterapeutka.

Jana Březinová, školní psychoterapeutka

To všechno jsou podle Březinové důsledky ztráty přirozeného vývoje. „Protože v době, kdy mají děti zažívat různé spory a mikrotraumata – které doopravdy potřebují ke svému rozvoji –, tak jsme je nechali doma. Úplně jsme je odstřihli od jejich běžných starostí i radostí v podobě kroužků, vrstevnických aktivit a k tomu jsme je neřízeně pustili do on-line světa.“

„Oni si tam ale vytvořili mnohočetnou identitu a teď neumějí čelit běžným situacím, které potkávají. A stačí jen tlak od učitele, případně běžné spory mezi spolužáky, kamarády, najednou neumějí řešit.“

Čtěte také

„Současné děti jsou hodně fragilní, to znamená křehčí – ve všem, co dělají, jaké mají vzorce chování, jaké volí strategie i v řešení svých konfliktů.“

„A k tomu se jim přidává to, že je rodiče hodně opečovávají. Mají o ně hodně strach, aby všechno zvládli – navíc když se z médií dozvídají, že se teď děti opravdu nemají dobře,“ popisuje s tím, že jim tak ale nedovolí přirozeně prohrávat, být v něčem také občas i neúspěšní.

„To všechno ruku v ruce vede k tomu, že se děti necítí dobře, trápí je to, nevědí si rady,“ doplňuje.

Co s tím? Jak dětem pomoct? Poslechněte si celé Hovory Tatiany Čabákové.

Související