Chodí za mnou děti pořezané, přemýšlejí i o sebevraždě, varuje školní psychoterapeutka Březinová
O tom, že se psychický stav dětí po covidové pandemii velmi zhoršil, varují odborníci už dlouho. Přidává se i školní psychoterapeutka Jana Březinová. „Děti už za mnou nepřicházejí s běžnými problémy – s vrstevnickými spory, s tím, že si nevědí rady s písemkou, případně, že dostali pětku a doma na ně možná čeká nějaký trest. Jejich psychický stav se tak zhoršil, že přicházejí v opravdu vážném stavu,“ říká v pořadu Hovory.
„Chodí za mnou děti pořezané a s myšlenkami, že ukončí svůj život. Přicházejí s opravdu dramatickými situacemi z rodin, kdy je rodiče téměř vyhodili z domu apod. Přes mou dlouhou praxi mě to neustále překvapuje a situace se dál dramatizuje a horší,“ dodává psychoterapeutka.
To všechno jsou podle Březinové důsledky ztráty přirozeného vývoje. „Protože v době, kdy mají děti zažívat různé spory a mikrotraumata – které doopravdy potřebují ke svému rozvoji –, tak jsme je nechali doma. Úplně jsme je odstřihli od jejich běžných starostí i radostí v podobě kroužků, vrstevnických aktivit a k tomu jsme je neřízeně pustili do on-line světa.“
„Oni si tam ale vytvořili mnohočetnou identitu a teď neumějí čelit běžným situacím, které potkávají. A stačí jen tlak od učitele, případně běžné spory mezi spolužáky, kamarády, najednou neumějí řešit.“
Čtěte také
„Současné děti jsou hodně fragilní, to znamená křehčí – ve všem, co dělají, jaké mají vzorce chování, jaké volí strategie i v řešení svých konfliktů.“
„A k tomu se jim přidává to, že je rodiče hodně opečovávají. Mají o ně hodně strach, aby všechno zvládli – navíc když se z médií dozvídají, že se teď děti opravdu nemají dobře,“ popisuje s tím, že jim tak ale nedovolí přirozeně prohrávat, být v něčem také občas i neúspěšní.
„To všechno ruku v ruce vede k tomu, že se děti necítí dobře, trápí je to, nevědí si rady,“ doplňuje.
Co s tím? Jak dětem pomoct? Poslechněte si celé Hovory Tatiany Čabákové.
Související
-
Deprese a sebepoškozování dětí začalo za covidu a prohlubuje se dál
Psychiatři, psychologové a pracovníci specializovaných center upozorňují na nebezpečný nárůst depresí, sebepoškozování a sebevražedných myšlenek u dětí a mladistvých.
-
Smutek není deprese. Můžete nahlédnout do mé hlavy i do vzpomínek na sebepoškozování, říká režisér
„Mým cílem nebylo v lidech vyvolávat pocity deprese, ale spíš přiblížit, co je to za nemoc a jak s ní pracovat,“ popisuje režisér a scénárista Ondřej Moravec.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.