Chcete si vychutnat i ten nejlepší čaj? Srkejte, radí čajomilec Aleš Juřina

Ve studiu Radiožurnálu se připravoval čaj

Je vám zima? Zkuste se zahřát šálkem čaje, radí odborník Aleš Juřina, který do studia Radiožurnálu přišel s čajovým mořem, konvicí, šálky a čajem. Pro začínající zimní počasí vybral nápoj s příznačným názvem Zamrzlý vrcholek.

Když před 25 lety otevíral první čajovnu v Československu, netušil, že Češi doslova propadnou čaji. Časem jsme se podle něj stali zemí s největší koncentrací čajoven na světě.

Aleš Juřina svou první čajovnu otevřel nejprve jako neveřejnou klubovnu pro milovníky čaje. Tato skupina vznikla už v 80. letech a její členové se snažili pašovat čaj do Československa.

Dnes je čajovna místem setkávání s lidmi i novými chutěmi. Nemáme se prý bát ani příliš esoterického naladění některých podniků. Čajovny jsou otevřené všem. „Ale jsou to místa, kam se uchylují lidé, kteří mají pocit, že scházení se v zakouřených prostorách hospod není ono. A pak také ti, kteří chodí po špičkách okolo kostela a v čajovně cítí určitou spiritualitu,“ vysvětluje Aleš Juřina.

Chcete si čaj opravdu vychutnat? Srkejte, radí tento čajomilec. „Srkáním je třeba vstříc nápoji. Když ho v ústech napěníte, je to ještě lepší,“ prozrazuje. Nápoj bychom navíc měli pít horký. Právě tehdy si užijeme nejsilnější čichový vjem.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout přímo v tomto článku a také v iRadiu.