Cesta nahoru je očistec, říká Oldřich Štos, který se slanil do rekordní hloubky ve Vraní jeskyni

29. září 2014
Jeskyňář Oldřich Štos se slanil do světově rekordní hloubky v abcházské jeskyni

„Vstupujete do nových prostor, kde nestála lidská noha, a vy nevíte, jak jsou chodby dlouhé a co váš čeká,“ popisuje jeskyňář Oldřich Štos důvody, proč ho expedice hluboko pod zemí lákají. Se svým týmem se slanil do světově rekordní hloubky dva kilometry a 170 metrů v jeskynním komplexu v Abcházii. „Trvá vám 14 dní, než se dostanete zpět nahoru,“ popisuje v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.

„Cestou dolů na nejnižší bod vás čeká mnoho úskalí, na etapy se podávají naplněné vaky, v hloubce 1600 metrů musíte překonat 80 metrů dlouhý úsek široký jako popelnice,“ popisuje sestup do abcházského komplexu. „Cesta zpátky je jako očistec,“ říká s tím, že pobyt ve Vraní jeskyni trvá celkem 14 dní.

Čtěte také

A co dělá takový jeskyňář, když se zasekne? „Potřebujete zklidnit hlavu, vylučovací metodou eliminujete, abyste neudělali chybu, a pak se z toho musíte dostat,“ vysvětluje s tím, že pro sestup do Vraní jeskyně je potřeba nezměrné množství materiálu. „Podobně jako v Himalájích se dělají tábory, ale v podzemí,“ dodává.

Výsledky, které jeskyňáři přináší, jsou nedílnou součástí dalších bádání geologů a hydrologů. „Zmapuje se celá oblast, což má vliv na další aktivitu v daném regionu,“ podotýká.

jeskyně Voronija

Jak si jeskyňáři značí cestu zpět? Co vše musí mít s sebou jeskyňář při slaňování? A jak se správně zachovat v rizikových situacích? I to jste se mohli dozvědět v Hostu Radiožurnálu mezi 10. a 11. hodinou.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

  • Rozhovor
  • rozhovor
  • lidé