Český hokej se ocitl nad propastí
Ještě nikdy se v historii samostatného českého hokeje nestalo to, co se děje letos. Do zahájení nového ligového ročníku, a to v různých soutěžích, schází pár dní a některé kluby hlásí finanční potíže. A to až tak velké, že jim to neumožní zahájit sezónu.
Ačkoli ekonomové a další odborníci říkají, že česká ekonomika už se odrazila ze dna, situace v ledním hokeji spíše svědčí o opaku. Tuzemské kluby mají potíže, které můžou vybízet k otázce: kam dál s českým hokejem?
Když přijdete v těchto letních dnech k mělnickému zimnímu stadionu, muže tam trénovat neuvidíte. Led je sice připraven, ale prohání se na něm maximálně mládež nebo, pokud máte štěstí, uvidíte trénink krasobruslařů. Mužský mělnický hokej je totiž mrtvý, a to minimálně na rok.
"Měli jsme zajištěné peníze někdy v dubnu. Když jsme dělali hodnocení sezóny, tak jsme skončili s čistým štítem bez dluhů. Měli jsme připraveny peníze na novou sezónu, ale během května a června se v některých firmách vyhrotila situace takovým způsobem, že nemohly dostát svým závazkům, které nám daly o měsíc dříve. Na přelomu června a července přišla zpráva, že z připraveného rozpočtu zhruba 55 procent nemáme," objasnil situaci sekretář mělnického klubu Rostislav Příhonský.
Druholigový hokej se tedy na soutoku Labe s Vltavou hrát nebude. Až do osudného okamžiku to netušili ani samotní hráči. "Věděli jsme, že máme připravený rozpočet nižší než loni, tak jsme udělali individuální letní přípravu, protože většina hráčů je kmenově někde jinde, takže každý trénoval ve svém klubu, ve svém městě. Byli jsme dohodnuti, že 27. července se nastoupí na led, udělají se testy, prověrky, byly domluvené přípravné zápasy. Hráči byli na 27. svoláni a tam se jim oznámilo, že druhá liga tady nebude," řekl Rostislav Příhonský.
Být to na profesionální úrovni, asi by mělo mnoho hráčů starosti s tím, jak najednou uživit své rodiny. "Nevylučuji, že na Mělníku znovu vznikne dospělý hokej. Může to být klidně příští rok, za dva roky. Záleží na tom, aby město přehodnotilo svůj vztah ke sportu, protože tak, jak jsou na tom hokejisté, krasobruslaři, zimní stadion chátrá a není to dostatečně zajištěné, jsou na tom podobně i fotbalisté, basketbalisté, házená, všichni. Tenis podobně," upřesnil sekretář.
Situace ve středočeském klubu dospěla do fáze, že i když do zahájení sezóny ještě nějaký čas zbývá, Mělník se nemůže přihlásit do žádné jiné soutěže. Takže klinická smrt hokeje potrvá v tomto městě minimálně rok. "Museli bychom začít na nejnižší úrovni, což je krajský přebor II. Nedali bychom ani dohromady hráče. Před sezónou se to nedá dohromady. Sedm mělnických hráčů, kteří chtějí hrát druhou ligu, dostalo svolení, aby se přihlásili do Roudnice. Dostanou hostování. Ostatní hráči byli na hostování u nás, takže se dohadují se svým kmenovým klubem, kde budou působit dál. Krajský přebor, jít o dvě soutěže níž, se žádnému z hráčů nechce," dodal Rostislav Příhosnký.
Hokeji škodí i často se měnící hrací schéma
Druholigový hokejový Mělník nesehnal peníze na to, aby mohl zahájit novou hokejovou sezónu, a proto mužský hokej v tomto městě končí. Podle několika shodujících se informací však nejde jen o ojedinělý případ. Spíš o špičku ledovce.
Otázkou je, jak bude nakonec ledovec velký, protože všichni, kdo v tuzemském hokeji dělají, vědí, že situace s financováním tohoto sportu není u nás jednoduchá. Mimo mikrofon jsou ochotni dokonce i vyjmenovat, kdo a jak na tom je, ale na zapnutý záznam má novinář smůlu. Riziko poškození někoho bez důkazů je totiž příliš velké.
O českém hokeji se ovšem říká, že si žije nad poměry, alespoň v otázce profesionalizmu nebo poloprofesionalizmu, který u nás existuje i v nižších soutěžích.
"Ideální model těžko najdeme. Znám situaci, která byla před časem ve Švédsku, kde hráči druhé nejvyšší soutěže, čili jakoby u nás první ligy, nebyli profesionálové a částečně chodili do práce. Dokonce jsem zažil, že se ve švédské extralize chodilo do práce. Na druhou stranu si nemyslím, že je to ideální, protože ve chvíli, kdy jsou mužstva schopna naplnit rozpočet, tak proč je omezovat?" říká hokejový analytik Martin Hosták k tomu, zda by českému hokeji, speciálně tomu od extraligy dolů, nepomohl nějaký zásah ze svazu, protože na ČSLH částečně leží zodpovědnost za tuto situaci.
V první i druhé lize se totiž mění hrací schéma téměř každoročně. A to nepomohlo podle Rostislava Příhonského ani samotnému Mělníku. "Tím, že jsme byli přeřazeni do skupiny střed, jsme přišli o regionální derby. Sice to není přímo ve Středočeském kraji, ale Roudnice, Česká Lípa, Řinuty jsou odsud nejblíže. A návštěvnost na tato utkání, která mají nádech derby, je vždy vyšší. Normálně tu byla průměrná návštěvnost 250 až 300 lidí, na derby přišlo 400, někdy i 600. Takže i z těchto důvodů dva ze sponzorů uvedli toto jako argument," vysvětlil Rostislav Příhonský.
Právě v nižších soutěžích je provázanost lokálních sponzorů a týmů větší než jinde. Že by si český hokej zasloužil o něco větší kondici, to je jasné. Problémy jsou například s množstvím týmů jak v extralize juniorů, tak dorostu. A o hracích schématech první a druhé ligy už řeč byla. Martin Hosták ovšem připomíná i jednu věc, která by mohla některým klubům zásadním způsobem pomoci, když už sponzoři jsou v této době o něco skoupější.
"Přijde mi trochu zvláštní systém přestupů hráčů. To, myslím si, hodně zkresluje hokejový trh. Když to srovnám s fotbalem, tak pokud fotbalový klub vychová světového hráče, může ho prodat za velice dobré peníze a klub z toho může nějakou dobu žít. To v hokeji neplatí. V nejlepším případě odejde hráč do NHL, ale odstupné je více méně symbolické, směšné," dodal Martin Hosták.
Hrací systém se mění na návrh účastníků ligy
Věnujeme se problematice českých hokejových klubů, které nemají v několika případech těsně před začátkem sezóny peníze na její odehrání. Ve druhé lize skončil Mělník, finanční problémy hlásí i Trutnov a spekuluje se o několika dalších.
Organizační pracovník Českého svazu ledního hokeje zodpovědný za druhou ligu Vladimír Schiefner uvedl, že v případě Mělníka se informace o finančních potížích mělnického klubu objevila na jeho oficiálních webových stránkách. Nicméně sportovně-technické komisi Českého svazu ledního hokeje byla tato zpráva doručena až 25. srpna, kdy Mělník definitivně rezignoval na účast v druhé lize. "Ostatní kluby mají splněny všechny vstupní podmínky a nikdo je nemůže direktivně vyřadit. Na to 'jedna paní povídala' se nedá hrát," doplnil Vladimír Schiefner.
Výkonný výbor hokejového svazu před týdnem rozhodl, že všechny kluby, které mají právo k účasti v sezóně 2009/10, mají být vyzvány k závazném potvrzení, že do soutěže nastoupí. Pokud by klesl počet účastníků, musela by se soutěž přelosovat. "Aby se nehrály středy, protože to jsou amatéři, a aby nebyla volná utkání, aby někdo nestál," upřesnil Vladimír Schiefner.
Sekretář mělnického klubu Rostislav Příhonský si také stěžoval na hrací systém, který se velmi často mění. "Hrací systém se vytváří na základě návrhu samotných účastníků. Nyní se to změnilo ze dvou skupin na tři hlavně proto, že hráči najezdí více kilometrů v autobuse, než odehrají na ledě, a to ve všední den, kdy chodí do zaměstnání, vracejí se pozdě. Takže se to změnilo na základě jejich požadavků," dodal hokejový činovník.
Náměty na reportáže a dotazy můžete posílat na e-mailovou adresu podkuzi@rozhlas.cz.