Česko si zvolilo nového prezidenta. Jak proběhne předávání moci na Pražském hradě?

Vztah k Tchaj-wanu či protiruské sankce. Jak se změní kurz zahraniční politiky po Pavlově inauguraci?

Aby Česká republika znovu mluvila navenek jedním hlasem – to je cíl nově zvoleného prezidenta. Chce se kvůli tomu po 9. březnu, kdy by se oficiálně měl stát prezidentem, pravidelně scházet s nejvyššími ústavními činiteli. Zatímco v otázkách domácí politiky chce být k vládě i kritický, v zahraniční politice plánuje s kabinetem spolupracovat.

Budoucí prezident zřejmě kurz zahraniční politiky oproti tomu vládnímu nijak nezmění. Jako bývalý nejvyšší představitel Severoatlantické aliance míří svými postoji hlavně na Západ.

Postoj k Tchaj-wanu a reakce Číny

S vládní koalicí se shodne i v postoji k zemi na východ od Česka – Tchaj-wanu. Právě to je změna oproti stávající hlavě státu.

Současný prezident Miloš Zeman přestal mimo jiné kvůli cestě předsedy senátu Miloše Vystrčila s šéfem horní komory už před třemi lety komunikovat. Teď se na Tchaj-wan chystá předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP09.

Česká odezva

Čína začala kvůli telefonátu Pavla s tchajwanskou prezidentkou zjišťovat, jestli hodlá budoucí prezident dodržovat politiku jedné Číny.

Čtěte také

„Na to ale zase přišla jasná odezva z české politické scény. Nejvyšší ústavní činitelé mluvili o tom, že Česko je suverénní země – a představitelé státu nebo zvolení zástupci se můžou vyjadřovat podle svého uvážení. Je tedy vidět, že v zahraniční politice se čtyři nejvyšší ústavní činitelé rozcházet pravděpodobně nebudou. Koordinaci zahraniční politicky řešili i tento týden na společném setkání, které by se mělo opakovat každého čtvrt roku,“ přibližuje reportér Vojtěch Tomášek.

Protiruské sankce

Prezident Miloš Zeman měl do začátku ruské agrese na Ukrajinu k Rusku blízko, těsně před invazí ještě mluvil o tom, že možný ruský útok je blamáž amerických tajných služeb.

Čtěte také

Petr Pavel mluví o tom, že je potřeba podporovat protiruské sankce. Podle něj oslabují schopnost Ruska investovat peníze do války. V posledních měsících je podporuje i Miloš Zeman.

Nově zvolený prezident se plánuje na červencovém summitu NATO zasazovat o přijetí Ukrajiny, která by do aliance i Evropské unie měla podle Pavla výhledově patřit.

Budoucí prezident Petr Pavel by byl také ochotný setkat se i s tibetským dalajlamou i představiteli hongkongské opozice.

Spustit audio

Související