Česko si zvolilo nového prezidenta. Jak proběhne předávání moci na Pražském hradě?
Vztah k Tchaj-wanu či protiruské sankce. Jak se změní kurz zahraniční politiky po Pavlově inauguraci?
Aby Česká republika znovu mluvila navenek jedním hlasem – to je cíl nově zvoleného prezidenta. Chce se kvůli tomu po 9. březnu, kdy by se oficiálně měl stát prezidentem, pravidelně scházet s nejvyššími ústavními činiteli. Zatímco v otázkách domácí politiky chce být k vládě i kritický, v zahraniční politice plánuje s kabinetem spolupracovat.
Budoucí prezident zřejmě kurz zahraniční politiky oproti tomu vládnímu nijak nezmění. Jako bývalý nejvyšší představitel Severoatlantické aliance míří svými postoji hlavně na Západ.
Postoj k Tchaj-wanu a reakce Číny
S vládní koalicí se shodne i v postoji k zemi na východ od Česka – Tchaj-wanu. Právě to je změna oproti stávající hlavě státu.
Současný prezident Miloš Zeman přestal mimo jiné kvůli cestě předsedy senátu Miloše Vystrčila s šéfem horní komory už před třemi lety komunikovat. Teď se na Tchaj-wan chystá předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP09.
Česká odezva
Čína začala kvůli telefonátu Pavla s tchajwanskou prezidentkou zjišťovat, jestli hodlá budoucí prezident dodržovat politiku jedné Číny.
Čtěte také
„Na to ale zase přišla jasná odezva z české politické scény. Nejvyšší ústavní činitelé mluvili o tom, že Česko je suverénní země – a představitelé státu nebo zvolení zástupci se můžou vyjadřovat podle svého uvážení. Je tedy vidět, že v zahraniční politice se čtyři nejvyšší ústavní činitelé rozcházet pravděpodobně nebudou. Koordinaci zahraniční politicky řešili i tento týden na společném setkání, které by se mělo opakovat každého čtvrt roku,“ přibližuje reportér Vojtěch Tomášek.
Protiruské sankce
Prezident Miloš Zeman měl do začátku ruské agrese na Ukrajinu k Rusku blízko, těsně před invazí ještě mluvil o tom, že možný ruský útok je blamáž amerických tajných služeb.
Čtěte také
Petr Pavel mluví o tom, že je potřeba podporovat protiruské sankce. Podle něj oslabují schopnost Ruska investovat peníze do války. V posledních měsících je podporuje i Miloš Zeman.
Nově zvolený prezident se plánuje na červencovém summitu NATO zasazovat o přijetí Ukrajiny, která by do aliance i Evropské unie měla podle Pavla výhledově patřit.
Budoucí prezident Petr Pavel by byl také ochotný setkat se i s tibetským dalajlamou i představiteli hongkongské opozice.
Související
-
Jsem připraven naslouchat a komunikovat s každým, kdo má zájem věci někam posunout, říká Petr Pavel
Co chce nově zvolený prezident Petr Pavel stihnout do své inaugurace? A na co se v nové funkci těší? Hostem speciálního vydání je nově zvolený prezident Petr Pavel.
-
Zvolení Pavla chápu jako snahu přestat se ohlížet do dob před rokem 1989, míní filozof Komárek
Znamená zvolení Petra Pavla to, že většině obyvatel Česka nevadí komunistická minulost příštího prezidenta republiky? Debatují Jan Vaculík a Michal Komárek.
-
Nový prezident by měl jezdit především do regionů, míní sociolog. Podaří se mu spojit společnost?
S vyhlášením výsledků prezidentských voleb skončily i dva týdny vyhrocené kampaně. Jak moc druhé kolo rozdělilo českou společnost?
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.