Zvolení Pavla chápu jako snahu zlepšit naši demokracii a přestat se ohlížet do dob před rokem 1989, míní filozof a historik Komárek

30. leden 2023

Generál Petr Pavel získal od voličů nejsilnější mandát v historii přímé prezidentské volby. Znamená to, že většině obyvatel Česka nevadí komunistická minulost příštího prezidenta republiky? „Volba ukázala, že tomu lidé snad po 30 letech nedávají tak velký význam,“ říká v Pro a proti publicista Jan Vaculík. Filozof, historik a redaktor serveru Seznam Zprávy Michal Komárek ale považuje téma komunistické minulosti obou kandidátů za důležité.

„Ale diskuse kolem volby ukazují, že otázkou vyrovnání se s komunismem se musíme ještě zabývat,“ dodává Vaculík. „Když ovšem chceme někoho morálně hodnotit, tak se ptejme, co udělal špatného, co dobrého a jaká za ním zůstala stopa.“

Čtěte také

Pro Komárka prý nebylo rozhodující, jestli byl Pavel členem komunistické strany. „Ale znervózňovala mě jeho kariéra v armádě, nepřesvědčivé vysvětlování motivace pro vstup do ní, stejně jako nepřesvědčivé vysvětlení jeho vztahu k invazi v roce 1968.“

Také Vaculík považuje za významnější Pavlovu vojenskou minulost. „Říkal jsem si, co je to za člověka, který se už v 15 letech rozhodne pro kariéru vojáka, z takového nemůže nic pořádného vyrůst. A vidíte, jsou tu výjimky a buďme rádi, že Pavel vstoupil do armády, protože kdyby to neudělal, tak bychom ho tu dnes neměli.“

Dohledat konkrétního viníka něčeho špatného bude velmi těžké, každý jen dělal nějaké kompromisy.
Jan Vaculík

„Pavlova kariéra byla posledních 30 let vojenská, i když velmi působivá. Teď uvidíme tu civilní a skutečně politickou kariéru. Zatím je třeba říct, že i na mě Pavel působil celou dobu jako velký sympaťák,“ přiznává Komárek.

Stranická knížka byla pro mnoho lidí pracovní knížkou. Pro mě ale zůstává důležité, v jaké práci.
Michal Komárek

Vaculík upozorňuje, že členství ve straně není pro morální profil člověka determinující. „Komunismus tu byl 40 let, totalitní režim za tu dobu prošel mnoha fázemi, ve kterých lidé vstupovali do strany z různých důvodů. Dělali to víceméně z pragmatismu a byl to nějaký kompromis. Proto se to musí brát případ od případu.“

„Ano, stranická knížka byla pro mnoho lidí pracovní knížkou,“ souhlasí Komárek. „Pro mě ale zůstává důležité, v jaké práci. Stále mě udivuje Pavlova kariéra v Československé lidové armádě. Ale určitě platí ta individuální kritéria než plošně říkat: komunista ano, komunista ne.“

Čtěte také

Podle publicisty je čas oprostit se od individuální viny a začít chápat komunismus jako systémové zlo. „Po 40 letech se systém stal mašinou, která se valila sama dopředu. Dohledat konkrétního viníka něčeho špatného bude velmi těžké, každý jen dělal nějaké kompromisy, proto je třeba komunismus analyzovat pečlivěji,“ vyzývá Jan Vaculík.

„Důležitější je, aby pan Pavel posunoval náš vztah k předchozím prezidentům a k tomu, jak vypadá naše demokracie, ne už vysloveně k tomu, jak se smiřujeme s předlistopadovým režimem. Výsledek voleb je přání, jak zlepšit kvalitu naší demokracie, ne se už ohlížet po tom, jak vypadala společnost před rokem 1989,“ shrnuje Michal Komárek.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související

Čekání na prezidenta

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.