Česko si zvolilo nového prezidenta. Jak proběhne předávání moci na Pražském hradě?

Kam po volbách směřuje domácí politika? Petr Pavel se sešel s ústavními činiteli

Petr Pavel se na prezidentský úřad chystá více než měsíc před inaugurací; sešel se s nejvyššími ústavními činiteli, plánuje návštěvy regionů a jedná o schůzce s Milošem Zemanem. Kam bude po volbách směřovat domácí politika? „Petr Pavel má se současnými špičkami politické scény podobné názory na řadu otázek, naopak s Milošem Zemanem se v některých rozcházejí,“ popisuje reportér Vojtěch Tomášek.

Petr Pavel se stane prezidentem České republiky až devátého března, už teď se ale setkává s dalšími ústavními činiteli. S Markétou Pekarovou Adamovou, Petrem Fialou a Milošem Vystrčilem jednal ve středu. 

S kabinetem plánuje spolupracovat. Nechce být ale k vládě nekritický a zopakoval, že bude spolupracovat s každým, kdo hledá řešení problémů,“ komentuje Pavlův postoj reportér Vojtěch Tomášek. 

Čtěte také

Nově zvolený prezident také uvedl, že ještě před svou inaugurací vyrazí do regionů, kde ho ve volbě porazil Andrej Babiš - tedy do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

Střídání stráží

Petr Pavel se má brzy setkat také se současnou hlavou státu - Milošem Zemanem.

„Hradní kancléř Vratislav Mynář včera řekl, že Zeman je připravený se s nově zvoleným prezidentem Pavlem setkat. Budoucí prezident zase očekává, že mu končící hlava státu nabídne termín jednání.

Vratislava Mynáře ve funkci nahradí Jana Vohralíková; z prezidentské kanceláře si vyžádala například seznam lidí, kteří mají smlouvy na dobu určitou, nebo seznam kontrol a jejich výsledky.

Čtěte také

Setkání se šéfem NKÚ

Na programu má Pavel také setkání s Miloslavem Kalou, prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten uvedl, že budoucí prezident nemá pravomoc úřad zaúkolovat auditem tak, jak sám nastínil, a že je navíc vázaný mlčenlivostí.

Zvolený prezident bude jednat i s policejním prezidentem Martin Vondráškem.

autoři: Petr Král , vpl
Spustit audio

Související