Česko si zvolilo nového prezidenta. Jak proběhne předávání moci na Pražském hradě?

Schůzky s politiky i cesty do regionů. Co čeká Petra Pavla v následujících týdnech?

Česko má za sebou volební víkend. Vítězně z něj vyšel generál ve výslužbě Petr Pavel. Novým českým prezidentem se stane v březnu. Jaké budu jeho první kroky v následujících týdnech? A kdy bude mluvit s Milošem Zemanem?

Od sobotního odpoledne nový prezident krátce slavil se svým týmem, pak odjel do svého domu v obci Černouček. Poskytuje také jeden rozhovor za druhým.

Čtěte také

Po telefonu mluvil třeba s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ujistil ho, že země čelící ruské agresi se dál může spolehnout na podporu České republiky.

„Pavel také v České televizi podpořil protiruské sankce, řekl, že snižují možnost Ruska investovat více peněz do války. Do Kyjeva chce jet krátce po březnové inauguraci. A dnes má Petr Pavel mluvit s tchajwanskou prezidentkou,“ přibližuje reportér Vojtěch Tomášek.

Hledá se šéf zahraničního odboru

A jaké má Petr Pavel plány do té doby, než se ujme úřadu? Dnes se například schází se svým volebním týmem, aby začal pracovat na budoucím složení Kanceláře prezidenta republiky. Hledá například vhodného kandidáta na šéfa zahraničního odboru či šéfa protokolu.

I kvůli tomu se chce sejít s ministrem zahraničí Janem Lipavským z Pirátské strany. Pavel chce dát dohromady taky svůj program na další týdny. A ve středu se má setkat s předsedou Senátu, předsedkyní Poslanecké sněmovny a premiérem.

Čtěte také

Schůzka se Zemanem

S Milošem Zemanem nově zvolený prezident zatím nemluvil, protože ten současný je teď na návštěvě Srbska. „Petr Pavel je připravený se s Milošem Zemanem setkat. Byl by rád, kdyby to bylo co nejdřív. Sám Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl, že ho rád uvidí. Zatím ale není jasné, kdy to bude,“ upřesňuje Tomášek.  

Pavel chce Zemana požádat, aby už nečinil žádná zásadní rozhodnutí do konce svého mandátu. A své poslední týdny do inaugurace chce budoucí český prezident trávit taky v regionech.

Spustit audio

Související