České firmy začaly nadbíhat skladníkům. Chybí jim, i když si můžou vydělat až 34 tisíc korun

13. září 2017
Skladník při práci

Českým firmám chybí skladníci. Nové pracovníky proto podniky lákají na vyšší výdělek a benefity. Jen za posledních pět let vzrostla průměrná mzda skladníka skoro o tři tisíce korun měsíčně. V okolí Prahy si vydělají i přes třicet tisíc korun.

Stojím v logistickém centru, které je velké jako sedm fotbalových hřišť. Pracuje tu asi 150 skladníků a jedním z nich je i jedenadvacetiletý Luboš Zamazal. Vysokozdvižný vozík řídí teprve pár týdnů, může už ale srovnávat.

„Mám ze stejné pozice zkušenost. Nebyl jsem s ní ale upřímně spokojený, důvod bylo finanční ohodnocení a taky skladové podmínky,” popisuje.

Na současné pozici si polepšil. Kromě vyššího ohodnocení získal i spoustu benefitů: například částečně dotovanou stravu nebo taky příspěvek na dopravu. A právě na vyšší mzdy a bonusy teď firmy lákají většinu uchazečů.

Své o tom ví i ředitel distribučního centra společnosti Mall.cz Petr Skyva. „Konkurence je obrovská. Je velice těžké tady ty lidi zaměstnat a udržet,” říká.


Konkurence je obrovská. Je velice těžké tady ty lidi zaměstnat a udržet.PETR SKYVA Z MALL.CZ

Právě pozice skladníků je mezi podniky v současnosti jedna z nejpoptávanějších. „Jen za posledních pět let jsme na portálu zaregistrovali zvýšený počet inzerátů na pracovníky v logistice téměř trojnásobně," dodává manažer internetového portálu Profesia.cz Michal Novák.

Ještě před pěti lety si skladníci vydělali v průměru 18 tisíc korun měsíčně. Dnes už suma vzrostla na více než 20,5 tisíce korun.

Jde ale o průměrnou částku za celé Česko. V Praze a okolí jsou výdělky výrazně vyšší. Třeba společnost Amazon nabízí téměř 28 tisíc korun, inzeráty společnosti Kaufland lákají uchazeče na mzdu až kolem 34 tisíc.

  • Reportáž