Česká učiliště. Jaká je nabídka oborů a které profese mizí?
Svářečů v energetice je nedostatek. Opuštěný obor svářeč-potrubář se rozhodli oprášit v Hněvkovicích
Devět budoucích svářečů se bude od příštího týdne učit na SOŠ a středním odborném učilišti v Hněvkovicích u Týna nad Vltavou. Nový obor škola otevřela ve spolupráci se společností ČEZ, protože v energetice je svářečů nedostatek. Díky této spolupráci budou mít učni k dispozici dílnu s moderní technikou.
Na střední škole a učilišti v Hněvkovicích přestavují starší halu. Vzniká tady dílna pro nový učební obor. Škola ale letos otevírá hned několik nových oborů technického směru.
„Otevíráme mechanizaci zemědělství a lesní hospodářství. Dále otvíráme obor strojní mechanik. Zaměřením to bude svářeč-potrubář v jaderné energetice. Je to nový obor, který jsme otevřeli ve spolupráci s Temelínem,“ vysvětluje ředitel školy Josef Liška.
Vybavení za miliony
„V zadní místnosti bude svařovna s kabinkami pro svařování a podobně. A tady to bude dílna pro ruční práce,“ ukazuje zástupce ředitele Miroslav Jiříček, jak bude nová dílna vypadat.
Čtěte také
V dílně budou studenti pracovat s moderními stroji, a to i díky spolupráci školy a jaderné elektrárny. Náklady na vybudování nové dílny odhaduje ředitel školy na více než 15 milionů.
„Škola se podílí částkou 4,6 milionu. Temelín financuje vnitřní vybavení a vzduchotechniku v řádu přibližně dalších 10 milionů.“
Jedinečný obor
Otevřením učebního oboru reagovala škola na poptávku po vyučených svářečích. Podle slov Miroslava Jiříčka je obor jedinečný. „Obor svářeč-potrubář vlastně v republice není. Byl to starší obor, který kdysi existoval, ale v podstatě se přestal vyučovat. A protože ČEZ má problém získat kvalitní svářeče v energetice, rozhodli jsme se obor oprášit a svářeče vyučit.“
Školy a učiliště v Jihočeském kraji otevřou letos ještě pět dalších nových oborů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.