Česká učiliště. Jaká je nabídka oborů a které profese mizí?

Svářečů v energetice je nedostatek. Opuštěný obor svářeč-potrubář se rozhodli oprášit v Hněvkovicích

Devět budoucích svářečů se bude od příštího týdne učit na SOŠ a středním odborném učilišti v Hněvkovicích u Týna nad Vltavou. Nový obor škola otevřela ve spolupráci se společností ČEZ, protože v energetice je svářečů nedostatek. Díky této spolupráci budou mít učni k dispozici dílnu s moderní technikou.

Na střední škole a učilišti v Hněvkovicích přestavují starší halu. Vzniká tady dílna pro nový učební obor. Škola ale letos otevírá hned několik nových oborů technického směru.

„Otevíráme mechanizaci zemědělství a lesní hospodářství. Dále otvíráme obor strojní mechanik. Zaměřením to bude svářeč-potrubář v jaderné energetice. Je to nový obor, který jsme otevřeli ve spolupráci s Temelínem,“ vysvětluje ředitel školy Josef Liška.

Vybavení za miliony

„V zadní místnosti bude svařovna s kabinkami pro svařování a podobně. A tady to bude dílna pro ruční práce, ukazuje zástupce ředitele Miroslav Jiříček, jak bude nová dílna vypadat.

Čtěte také

V dílně budou studenti pracovat s moderními stroji, a to i díky spolupráci školy a jaderné elektrárny. Náklady na vybudování nové dílny odhaduje ředitel školy na více než 15 milionů. 

„Škola se podílí částkou 4,6 milionu. Temelín financuje vnitřní vybavení a vzduchotechniku v řádu přibližně dalších 10 milionů.

Jedinečný obor

Otevřením učebního oboru reagovala škola na poptávku po vyučených svářečích. Podle slov Miroslava Jiříčka je obor jedinečný. „Obor svářeč-potrubář vlastně v republice není. Byl to starší obor, který kdysi existoval, ale v podstatě se přestal vyučovat. A protože ČEZ má problém získat kvalitní svářeče v energetice, rozhodli jsme se obor oprášit a svářeče vyučit.

Školy a učiliště v Jihočeském kraji otevřou letos ještě pět dalších nových oborů.

autoři: Eva Musterová Marvanová , opa
Spustit audio